چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 16:38

مهم ترین کلیدواژه های سخنرانی رهبر انقلاب در 19 مهر 1391

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جعفری؛ معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: وحدت ارکان مسجد، تفکر، نیازسنجی، اهمیت مطالعه، شناساسی و معرفی کتاب های مفید، و تحقیق و پرسیدن از اهل، مهمترین کلیدواژه های سخنرانی رهبر معظم انقلاب در 19 مهر 1391 است.

 

محمدرضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان با تبریک 19 مهر؛ سالروز فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری درباره کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سال 1391 در جمع ائمه جمعه و جماعات استان خراسان شمالی، گفت: مسجد، ستون فقرات و همچنین موجب حیات و پیشرفت جامعه است.

 

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در خراسان شمالی، چند کلیدواژه موثر در ارتباط با بحث مساجد، مطرح کردند که بحث همکاری و همدلی میان امام جماعت و اعضای بسیج و کانون فرهنگی هنری از جمله مهمترین آنها است، افزود: مسجدی که در آن، همدلی میان ارکان مسجد نباشد، نمی تواند موفق باشد، درحالی که وحدت رویه و تعامل سازنده میان امام جماعت و پایگاه بسیج، می تواند پذیرای دل های جوانان باشد.

 

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه بسیج به عنوان یکی از رویش های انقلابی، نقش موثری در اثرگذاری مساجد دارد، خاطرنشان کرد: باید برای پیشرفت برنامه ها و احیای کارکردهای مساجد، همدلی و همکاری مطلوب میان امام جماعت و بسیجیان باشد، موضوعی که در اکثریت مساجد کشور مشاهده می شود.

 

وی "فکر کردن" برای کانون های فرهنگی هنری را کلیدواژه دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب در 19 مهرماه 1391 عنوان کرد و گفت: مسجد، دارالذکر، دارالعلم، دارالفکر و دارالحیات است، بنابراین متولیان مسجدی و کانون های فرهنگی هنری برای جذب جوانان به مساجد، باید درباره طراحی و اجرای برنامه ها، فکر کنند. البته برای عملیاتی شدن این مطالبه مقام معظم رهبری باید به سایر منویات معظم له درباره اهمیت تفکر مراجعه کرد. 

 

جعفری "اهمیت مطالعه" را کلیدواژه دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب در خراسان شمالی دانست و اضافه کرد: مطالعه زیربنای اصلی بحث اندیشه است زیرا اگر قرار است انسان به راهکار و برنامه ای منتج به پیشرفت برسد، باید اهل مطالعه باشد. این موضوع شامل مطالعه "منابع اعتقادی در حوزه دین"، "شناخت اهداف، رسالت و کارآمدی انقلاب اسلامی"، "بررسی مهارت های لازم برای موفقیت در فعالیت های فرهنگی" و "بررسی مراکز موفق و ناموفق فرهنگی" می شود که باید کارشناسان فرهنگی و فعالان مسجدی این محورهای مطالعاتی را جدی بگیرند. 

 

عدم نیازسنجی از مشکلات فضای مجازی در کشور است

وی "نیازسنجی" را کلیدواژه مهم دیگری در سخنرانی مقام معظم رهبری عنوان کرد و ادامه داد: امروزه فعالین و دست اندرکاران مسجدی باید نیازهای گروه های مختلف مردم به ویژه جوانان مسجدی و غیر مسجدی را شناسایی، و متناسب با نیازها و سوالات نسل جوان، برنامه ریزی کنند. برای نمونه به دلیل عدم نیازسنجی افراد، آسیب های زیادی در حوزه فضای مجازی متوجه کشور شده، البته فضای مجازی، ظرفیت خوبی است ولی به دلیل بررسی نکردن نیازهای جوانان، مشکلاتی در حوزه های اعتقادی و فرهنگی، پدید آمده است.

 

این کارشناس حوزه مسجد و فرهنگ با بیان اینکه نیازهای جامعه براساس باورهای بومی، منطقه ای و فرهنگی، شناسایی و برای پاسخگویی به آنها برنامه ریزی شود، گفت: متولیان فرهنگی و ائمه جماعات باید براساس نیازسنجی جوانان، مهندسی دقیقی برای طراحی و اجرای برنامه های مساجد داشته باشند. گاهی یک امام جماعت، برنامه ای را اجرا می کند که اصلا متناسب با نیازها و خواسته های جوانان نیست.

 

وی موضوع "کتاب های مفید" را کلیدواژه دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب در 19 مهرماه 1391 عنوان کرد و بیان داشت: امروزه جوانان به دنبال کتاب های مفید هستند، که فعالین فرهنگی و مسجدی می توانند این کتاب ها را شناسایی و در اختیار جوانان  قرار دهند. تعداد کتاب های مفید خوب است ولی باید از طریق متولیان مسجدی در اختیار جوانان علاقمند قرار گیرد.

 

جعفری، مجهز شدن متولیان مسجدی به سلاح معرفت را مطالبه دیگر مقام معظم رهبری از ائمه جماعات، بسیجیان و اعضای کانون‌های فرهنگی هنری دانست و گفت: اگر خادمان مسجد، مجهز به سلاح معرفت نشوند مطمئنا موثر نخواهند بود. مطالعه، فکر کردن، همدلی و نیازسنجی از لوازم اصلی این تجهیز است که باید از سوی کارگزاران فرهنگی و مسجدی جدی گرفته شوند.

 

مساجد با تشکیل گروه های تخصصی، پاسخگوی نیازهای جوانان باشند

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: در بحث تجهیز باید تخصصی عمل کرد و بر اساس نیازها و سلایق گروه های مختلف افراد به ویژه نوجوانان و جوانان، برنامه ریزی کرد. باید مساجد با تشکیل گروه های تخصصی، پاسخگوی سوالات و نیازهای جوانان در حوزه های مختلف باشند.

 

وی "تحقیق و پرسیدن از اهل" را کلیدواژه دیگر در سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی در خراسانی شمالی عنوان کرد و اظهار داشت: هر فردی، اهلیت فعالیت در مسجد را ندارد بلکه افرادی که دل در گروی مساجد دارند و خودشان را ساخته اند، می توانند جزو متولیان مسجدی باشند. رهبر انقلاب در این زمینه به جوانان توصیه می کنند که برای دریافت پاسخ های خود نباید سراغ هر فردی بروید بلکه باید سراغ دلسوزان، متعهدان و متخصصان بروند.

 

جعفری با بیان اینکه "استدلال" مطالبه دیگر رهبری نظام از ائمه جماعات، بسیجیان و اعضای کانون‌های فرهنگی هنری است، گفت: متولیان مسجدی توقع نداشته باشند، همانگونه که آنها فکر می کنند، دیگران به ویژه جوانان فکر کنند و باور داشته باشند. امروزه عصر شبهه افکنی از سوی دشمنان دین است و برای پاسخگویی به نیازهای جوانان باید استدلال داشت و لازمه این موضوع، مطالعه و مراجعه به اهل فن و متخصصین است.

 

خوش رویی؛ مهارتی ضروروی

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با طرح موضوع "خوش رویی" مهارتی را به متولیان مسجدی برای جذب جوانان معرفی کرده اند، ادامه داد: ایجاد خوش رویی ظاهر منوط به خوش رویی باطن است، و اگر کسی این مهارت را نداشته باشد، قابلیت خادمی مسجد را ندارد. ابتدا باید دل انسان، پذیرا و پاک باشد، تا بتواند پذیرای دل جوانان باشد.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور خاطرنشان کرد: انسان باید وجود خود را از نفرت، دورویی و سایر رذیله های اخلاقی پاک کند و دیگران را ولو با ظاهر بد، بنده خدا بداند. کسی که خودساخته نباشد و معایب خود را نشناخته باشد، نسبت به دیگران، دچار خودبرتربینی می شود و نمی تواند پذیرای تمام گروه های مردم در مساجد باشد درحالی که قرآن، تعبیر «ناس» را درباره مسجد به کار می برد «إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذي بِبَکَّةَ مُبارَکاً وَ هُديً لِلْعالَمينَ: نخستین خانه اى که براى مردم به منظور عبادت خدا بنا نهاده شده، همان خانه پربرکتى است که در مکّه قرار دارد و مایه هدایت آدمیان است»(سوره آل عمران، آیه 96). همچنین در زمینه پذیرش افراد در مساجد باید از جناج بازی و سیاست زدگی نیز اجتناب کرد.

 

این کارشناس حوزه مسجد و فرهنگ با بیان اینکه فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری درباره کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سال 1391 در جمع ائمه جمعه و جماعات خراسان شمالی، صرفا برای متولیان ستادی نیست بلکه برای تمام خادمان مساجد است، گفت: گروه های مطالعاتی باید درباره تمام کلیدواژه ها و مطالبات رهبر انقلاب، کار پژوهشی انجام دهند و در طراحی و اجرای برنامه ها این موضوعات را مدنظر قرار دهند.

 

بازدید 291 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 20 مهر 1396 ساعت 09:39
محتوای بیشتر در این بخش: « به مناسبت روز قدس / من انقلابی ام

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • جدیدترین مطالب
  • مجموعه ها

آخرین جستار

رویدادهای مهم

نشریه کانون

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %