اخبار داخلی

اخبار داخلی (29)

جعفری؛ معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: وحدت ارکان مسجد، تفکر، نیازسنجی، اهمیت مطالعه، شناساسی و معرفی کتاب های مفید، و تحقیق و پرسیدن از اهل، مهمترین کلیدواژه های سخنرانی رهبر معظم انقلاب در 19 مهر 1391 است.

 

محمدرضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان با تبریک 19 مهر؛ سالروز فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری درباره کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سال 1391 در جمع ائمه جمعه و جماعات استان خراسان شمالی، گفت: مسجد، ستون فقرات و همچنین موجب حیات و پیشرفت جامعه است.

 

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در خراسان شمالی، چند کلیدواژه موثر در ارتباط با بحث مساجد، مطرح کردند که بحث همکاری و همدلی میان امام جماعت و اعضای بسیج و کانون فرهنگی هنری از جمله مهمترین آنها است، افزود: مسجدی که در آن، همدلی میان ارکان مسجد نباشد، نمی تواند موفق باشد، درحالی که وحدت رویه و تعامل سازنده میان امام جماعت و پایگاه بسیج، می تواند پذیرای دل های جوانان باشد.

 

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه بسیج به عنوان یکی از رویش های انقلابی، نقش موثری در اثرگذاری مساجد دارد، خاطرنشان کرد: باید برای پیشرفت برنامه ها و احیای کارکردهای مساجد، همدلی و همکاری مطلوب میان امام جماعت و بسیجیان باشد، موضوعی که در اکثریت مساجد کشور مشاهده می شود.

 

وی "فکر کردن" برای کانون های فرهنگی هنری را کلیدواژه دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب در 19 مهرماه 1391 عنوان کرد و گفت: مسجد، دارالذکر، دارالعلم، دارالفکر و دارالحیات است، بنابراین متولیان مسجدی و کانون های فرهنگی هنری برای جذب جوانان به مساجد، باید درباره طراحی و اجرای برنامه ها، فکر کنند. البته برای عملیاتی شدن این مطالبه مقام معظم رهبری باید به سایر منویات معظم له درباره اهمیت تفکر مراجعه کرد. 

 

جعفری "اهمیت مطالعه" را کلیدواژه دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب در خراسان شمالی دانست و اضافه کرد: مطالعه زیربنای اصلی بحث اندیشه است زیرا اگر قرار است انسان به راهکار و برنامه ای منتج به پیشرفت برسد، باید اهل مطالعه باشد. این موضوع شامل مطالعه "منابع اعتقادی در حوزه دین"، "شناخت اهداف، رسالت و کارآمدی انقلاب اسلامی"، "بررسی مهارت های لازم برای موفقیت در فعالیت های فرهنگی" و "بررسی مراکز موفق و ناموفق فرهنگی" می شود که باید کارشناسان فرهنگی و فعالان مسجدی این محورهای مطالعاتی را جدی بگیرند. 

 

عدم نیازسنجی از مشکلات فضای مجازی در کشور است

وی "نیازسنجی" را کلیدواژه مهم دیگری در سخنرانی مقام معظم رهبری عنوان کرد و ادامه داد: امروزه فعالین و دست اندرکاران مسجدی باید نیازهای گروه های مختلف مردم به ویژه جوانان مسجدی و غیر مسجدی را شناسایی، و متناسب با نیازها و سوالات نسل جوان، برنامه ریزی کنند. برای نمونه به دلیل عدم نیازسنجی افراد، آسیب های زیادی در حوزه فضای مجازی متوجه کشور شده، البته فضای مجازی، ظرفیت خوبی است ولی به دلیل بررسی نکردن نیازهای جوانان، مشکلاتی در حوزه های اعتقادی و فرهنگی، پدید آمده است.

 

این کارشناس حوزه مسجد و فرهنگ با بیان اینکه نیازهای جامعه براساس باورهای بومی، منطقه ای و فرهنگی، شناسایی و برای پاسخگویی به آنها برنامه ریزی شود، گفت: متولیان فرهنگی و ائمه جماعات باید براساس نیازسنجی جوانان، مهندسی دقیقی برای طراحی و اجرای برنامه های مساجد داشته باشند. گاهی یک امام جماعت، برنامه ای را اجرا می کند که اصلا متناسب با نیازها و خواسته های جوانان نیست.

 

وی موضوع "کتاب های مفید" را کلیدواژه دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب در 19 مهرماه 1391 عنوان کرد و بیان داشت: امروزه جوانان به دنبال کتاب های مفید هستند، که فعالین فرهنگی و مسجدی می توانند این کتاب ها را شناسایی و در اختیار جوانان  قرار دهند. تعداد کتاب های مفید خوب است ولی باید از طریق متولیان مسجدی در اختیار جوانان علاقمند قرار گیرد.

 

جعفری، مجهز شدن متولیان مسجدی به سلاح معرفت را مطالبه دیگر مقام معظم رهبری از ائمه جماعات، بسیجیان و اعضای کانون‌های فرهنگی هنری دانست و گفت: اگر خادمان مسجد، مجهز به سلاح معرفت نشوند مطمئنا موثر نخواهند بود. مطالعه، فکر کردن، همدلی و نیازسنجی از لوازم اصلی این تجهیز است که باید از سوی کارگزاران فرهنگی و مسجدی جدی گرفته شوند.

 

مساجد با تشکیل گروه های تخصصی، پاسخگوی نیازهای جوانان باشند

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: در بحث تجهیز باید تخصصی عمل کرد و بر اساس نیازها و سلایق گروه های مختلف افراد به ویژه نوجوانان و جوانان، برنامه ریزی کرد. باید مساجد با تشکیل گروه های تخصصی، پاسخگوی سوالات و نیازهای جوانان در حوزه های مختلف باشند.

 

وی "تحقیق و پرسیدن از اهل" را کلیدواژه دیگر در سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی در خراسانی شمالی عنوان کرد و اظهار داشت: هر فردی، اهلیت فعالیت در مسجد را ندارد بلکه افرادی که دل در گروی مساجد دارند و خودشان را ساخته اند، می توانند جزو متولیان مسجدی باشند. رهبر انقلاب در این زمینه به جوانان توصیه می کنند که برای دریافت پاسخ های خود نباید سراغ هر فردی بروید بلکه باید سراغ دلسوزان، متعهدان و متخصصان بروند.

 

جعفری با بیان اینکه "استدلال" مطالبه دیگر رهبری نظام از ائمه جماعات، بسیجیان و اعضای کانون‌های فرهنگی هنری است، گفت: متولیان مسجدی توقع نداشته باشند، همانگونه که آنها فکر می کنند، دیگران به ویژه جوانان فکر کنند و باور داشته باشند. امروزه عصر شبهه افکنی از سوی دشمنان دین است و برای پاسخگویی به نیازهای جوانان باید استدلال داشت و لازمه این موضوع، مطالعه و مراجعه به اهل فن و متخصصین است.

 

خوش رویی؛ مهارتی ضروروی

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با طرح موضوع "خوش رویی" مهارتی را به متولیان مسجدی برای جذب جوانان معرفی کرده اند، ادامه داد: ایجاد خوش رویی ظاهر منوط به خوش رویی باطن است، و اگر کسی این مهارت را نداشته باشد، قابلیت خادمی مسجد را ندارد. ابتدا باید دل انسان، پذیرا و پاک باشد، تا بتواند پذیرای دل جوانان باشد.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور خاطرنشان کرد: انسان باید وجود خود را از نفرت، دورویی و سایر رذیله های اخلاقی پاک کند و دیگران را ولو با ظاهر بد، بنده خدا بداند. کسی که خودساخته نباشد و معایب خود را نشناخته باشد، نسبت به دیگران، دچار خودبرتربینی می شود و نمی تواند پذیرای تمام گروه های مردم در مساجد باشد درحالی که قرآن، تعبیر «ناس» را درباره مسجد به کار می برد «إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذي بِبَکَّةَ مُبارَکاً وَ هُديً لِلْعالَمينَ: نخستین خانه اى که براى مردم به منظور عبادت خدا بنا نهاده شده، همان خانه پربرکتى است که در مکّه قرار دارد و مایه هدایت آدمیان است»(سوره آل عمران، آیه 96). همچنین در زمینه پذیرش افراد در مساجد باید از جناج بازی و سیاست زدگی نیز اجتناب کرد.

 

این کارشناس حوزه مسجد و فرهنگ با بیان اینکه فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری درباره کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سال 1391 در جمع ائمه جمعه و جماعات خراسان شمالی، صرفا برای متولیان ستادی نیست بلکه برای تمام خادمان مساجد است، گفت: گروه های مطالعاتی باید درباره تمام کلیدواژه ها و مطالبات رهبر انقلاب، کار پژوهشی انجام دهند و در طراحی و اجرای برنامه ها این موضوعات را مدنظر قرار دهند.

 

چهارشنبه, 31 خرداد 1396 ساعت 14:17

به مناسبت روز قدس / من انقلابی ام

نوشته شده توسط

موزیک جدید و زیبای من انقلابی ام از محمدرضا حجتی

متن آهنگ محمدرضا حجتی به نام من انقلابی ام :

انقدر پر زدیم تا آسمان شدیم

شد انقلاب و ما با کاروان شدیم

در هشت فصل داغ آتشفشان شدیم

از لای لاله ها بشنو پیام ما

استقلال آزادی جمهوری اسلامی

مرگ بر اسرائیل مرگ بر آمریکا

از بال ما شکست آوازه ی قفس

مرز خلیج فارس در سینه ارس

ما ایستاده ایم تا آخرین نفس

ما ایستاده ایم ما ایستاده ایم

من حافظ حرم بر شانه ام علم

تا آخرین قدم من انقلابی ام

عمار حیدرم سرباز رهبرم

فریاد آخرم من انقلابیم

من انقلابیم من انقلابی ام

♫♫♫♫♫♫

از پینه های خاک پروانه ها رها

با دست بسته از گردان کربلا

با خط خون نوشت سربند لاله را

ما ایستاده ایم ما ایستاده ایم

من حافظ حرم بر شانه ام علم

تا آخرین قدم من انقلابیم

عمار حیدرم سرباز رهبرم

فریاد آخرم من انقلابیم

من انقلابیم من انقلابی ام

در زرم گاه عشق شور قیامتیم

طوفان همتیم صبح بصیرتیم

تا آخرین قدم ما پای بیعتیم

تا آخرین ما پای بیعتیم

من حافظ حرم بر شانه ام علم

تا آخرین قدم من انقلابیم

عمار حیدرم سرباز رهبرم

فریاد آخرم من انقلابیم

من انقلابیم من انقلابی ام

در شام میلاد کریم اهل‌‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، استادان شعر و ادب فارسی و شاعران جوان و پیشکسوت کشور و تعدادی از شاعران از کشورهای هندوستان، افغانستان و ترکیه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با ابراز خرسندی از حرکت روبه‌رشد و پیش‌رونده‌ی شعر کشور، شعر را یک «ثروت ملی» خواندند و افزودند: از اول انقلاب، تلاش‌هایی برای جهت دادن به شعر در مسیر اهدافی غیر از اهداف انقلاب وجود داشت و این تلاش‌ها همچنان وجود دارد.

 

رهبر انقلاب اسلامی، جریان غالب شعر در دوره‌ی پیش از انقلاب اسلامی را در خدمت مفاهیمی غیر از «آگاهی و بیداری ملی» دانستند و گفتند: در محیط ادبی آن‌روز، اغلب افرادی که مدعی نوگرایی و نواندیشی بودند، هیچ خدمتی به پیشرفت کشور و تجدد واقعی و صحیح نمی‌کردند.

 

ایشان، پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز دوران جدیدِ شعری، و ورود جوانان و شاعران با انگیزه به سرودن «شعر بصیرت‌افزا و در خدمت اهداف کشور» دانستند و افزودند: دایره‌ی این نوع شاعران روزبه‌روز گسترده‌تر شد و امروز خوشبختانه، غلبه با اشعار منطبق با اهداف مذهبی و انقلابی، و رو به رشد و پیشرفت است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «توقف و تصور رسیدن به ایستگاه آخر» را همچون سمّی مهلک برای شاعران خواندند و خاطرنشان کردند: درخت شعر کشور، استعداد و ظرفیت بسیار بیشتری برای شکوفایی و بالندگی دارد و باید در «مضمون‌یابی، پیشرفت الفاظ و انتقال مفاهیم روز»، تلاش و دقت بیشتری شود.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ضعف موجود در گزارش حوادث کشور و احوال شخصیت‌های ملی، ایرانی‌ها را در این خصوص دچار تنبلی و کوتاهی دانستند و گفتند: امام بزرگوار ما شخصیتی درجه یک است که دوست و دشمن به عظمت او اعتراف دارند، اما تاکنون چند کتاب درباره‌ی این شخصیت عظیم نوشته شده است؟

 

ایشان، حوادث سوریه و مدافعان حرم و قضایای مهم عراق را درخور سرودن صدها و هزاران شعر دانستند و افزودند: بسیاری از مردم از اینکه آمریکایی‌ها در عراق چه هدفی داشتند و چگونه سرشان به سنگ خورد اطلاع ندارند، اما این قضیه، بسیار مهم و نیازمند تبیین است که چگونه «عراقِ صدّام» به «عراقِ شهید حکیم» تبدیل شد؟

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شاعران را به «منظومه‌سازی» از موضوعات و همچنین سرودن در رشته‌ی «هجو» از برخی مسائل عجیب دنیای امروز  توصیه کردند و گفتند: پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) به یکی از شاعران از صحابه‌ی خود دستور دادند که مشرکان را هجو کند و امروز نیز مواردی همچون رقص شمشیر «جاهلیت مدرن» در کنار «جاهلیت قبیلگی» یا قرار گرفتن دولتی همچون عربستان سعودی در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، مسائلی است که به‌جدّ، جای هجو دارند.

 

در این دیدار، ۳۰ نفر از شاعران، اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند.

 

همچنین شاعران، نماز مغرب و عشا را به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه و روزه‌ی خود را همراه با ایشان افطار کردند.

یکشنبه, 07 خرداد 1396 ساعت 15:28

رساله آموزشی | احکام روزه

نوشته شده توسط
به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه احکام روزه را که برگرفته از کتابرساله آموزشی است، منتشر می‌نماید.
در این مجموعه‌ی آموزشی، علاوه بر موارد موجود در رساله‌ی «اجوبة الإستفتائات»، استفتائات جدید نیز اضافه و از جزوه‌های دروس خارج فقه معظّمٌ‌له نیز بهره گرفته شده است، تا بر غنای آموزشی مجموعه،‌ بر طبق اسلوب و بیان معظم‌له اضافه شود.
شایان ذکر است که دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای این رساله‌ی آموزشی را تأیید و عمل به آن را مجزی اعلام کرده است. آنچه در زیر می‌آید "دروس پنجاه‌وهشتم تا شصت‌و‌پنجم" جلد اول رساله‌ی آموزشی است.
 

برای دریافت این مجموعه اینجا را کلیک کنید.
همچنین می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به استفتائات درباره «روزه»، اینجا را کلیک نمایید.

۱. معنای روزه
«روزه» در شرع مقدس اسلام آن است که انسان در تمام روز (از طلوع فجر تا غروب آفتاب) با قصد اطاعت از فرمان خداوند از خوردن و آشامیدن و چیزهای دیگری که به تفصیل گفته خواهد شد خودداری کند.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif معیار شرعی در مورد وقت روزه، فجر صادق است نه کاذب، و احراز آن موکول به تشخیص مکلف است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif در طلوع فجر (وقت وجوب امساک برای روزه گرفتن) فرقی بین شبهای مهتابی و غیر مهتابی نیست.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif مقتضی است که مؤمنین محترم «اَیَّدَهُمُ اللهُ تَعَالی» جهت رعایت احتیاط در امساک روزه، همزمان با شروع اذان صبح از رسانه‌ها برای روزه امساک نمایند.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif هرگاه برای روزه‌دار اطمینان حاصل شود که اذان از هنگام داخل شدن وقت شروع شده جایز است به صرف شروع اذان، افطار نماید و صبر کردن تا پایان اذان لازم نیست.

 ۲. انواع روزه
روزه از یک نظر بر چهار نوع است:
۱. روزه‌ی واجب، مثل روز‌ه‌ی ماه مبارک رمضان.
۲. روزه‌ی مستحب، مثل روزه‌ی ماه رجب و شعبان.
۳. روز‌ه‌ی مکروه، مثل روزه‌ی روز عاشورا.
۴. روز‌ه‌ی حرام مثل روزه‌ی عید فطر(اول ماه شوال) و قربان(دهم ماه ذی‌الحجه).
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کسی که می‌داند روزه برای او ضرر دارد یا خوف ضرر داشته باشد باید روزه را ترک کند و اگر روزه بگیرد صحیح نیست بلکه حرام است، خواه این یقین و خوف از تجربه‌ی شخصی حاصل شده باشد یا از گفته‌ی پزشک امین یا از منشأ عقلایی دیگر.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif ملاک تأثیر روزه در ایجاد بیماری یا تشدید آن و عدم قدرت بر روزه گرفتن، تشخیص خود روزه‌دار نسبت به خودش است،  بنابراین اگر پزشک بگوید روزه ضرر دارد، اما او با تجربه دریافته است که ضرر ندارد باید روزه بگیرد، همچنین اگر پزشک بگوید روزه ضرر ندارد ولی او بداند روزه برایش ضرر دارد یا خوف ضرر داشته باشد نباید روزه بگیرد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif هرگاه عقیده‌اش این بود که روزه برای او ضرر ندارد و روزه گرفت و بعد فهمید روزه برای او ضرر داشته باید قضای آن را به جا آورد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif پزشکانی که بیماران را از روزه گرفتن به دلیل ضرر داشتن منع می‌کنند گفته‌ی ایشان در صورتی معتبر است که اطمینان آور باشد یا باعث خوف ضرر شود و در غیر این صورت اعتباری ندارد.

۳. روزه‌های واجب
۱. روزه‌ی ماه مبارک رمضان.
۲. روزه‌ی قضا.
۳. روزه‌ی کفاره.
۴. روزه‌ی قضای پدر و مادر.
۵. روزه‌ی مستحبی که به واسطه‌ی نذر و عهد و قسم واجب شده است.
۶. روزه‌ی روز سوم از ایام اعتکاف.
۷. روزه‌ی بدل از قربانی در حج تمتع

 ۴. شرایط وجوب روزه
بلوغ
عقل
قدرت
بی هوش نبودن
مسافر نبودن
حایض و نفسا نبودن
ضرری نبودن روزه
حرجی نبودن روزه
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif روزه بر افرادی واجب است که واجد شرایط فوق باشند، بنابراین روزه بر کودک نابالغ، دیوانه، بیهوش، فردی که توانایی گرفتن  روزه ندارد، مسافر، زن حایض و نفسا، کسی که روزه برای او ضرر یا حرج (مشقت زیاد) دارد واجب نیست. (توضیح بیشتر در درسهای بعدی خواهد آمد).
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif انسان نمی‌تواند به خاطر ضعف روزه را بخورد، ولی اگر به قدری ضعف پیدا کند که تحمل آن بسیار مشکل شود می‌تواند روزه  را بخورد، و همچنین اگر برای او ضرر یا خوف ضرر داشته باشد، بنابراین دخترانی که به سن بلوغ - که بنا به نظر مشهور همان تکمیل نه سال قمری است - می‌رسند واجب است روزه بگیرند و ترک آن به صرف دشواری، ضعف جسمانی و مانند آن جایز نیست. بلی اگر برای آنها ضرر داشته و تحمل آن برای ایشان همراه مشقت زیاد باشد می‌توانند افطار کنند.

۵. شرایط صحت روزه
۱. اسلام
۲. ایمان
۳. عقل
۴. بی هوش نبودن
۵. مسافر نبودن
۶. حایض و نفسا نبودن
۷. ضرری نبودن
۸. داشتن نیت
۹. ترک مفطرات
۱۰. روزه‌ی قضا نداشتن (البته این شرط برای کسی است که می‌خواهد روزه‌ی مستحبی بگیرد).
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif روزه از افرادی صحیح است که واجد شرایط فوق باشند، بنابراین روزه‌ی کافر، دیوانه، بی‌هوش، مسافر، حایض و نفسا،  روزه‌یی که برای فرد ضرر دارد، یا در آن نیت روزه نکرده یا یکی از مفطرات را عمداً انجام داده باطل است، همچنین روزه‌ی مستحبی کسی که روزه‌ی قضا دارد صحیح نیست.

۶. نیت روزه
الف) معنی و لزوم نیت

روزه مانند همه‌ی عبادتهای دیگر باید با نیت همراه باشد، بدین معنی که خودداری انسان از خوردن و آشامیدن و سایر چیزهای باطل‌کننده‌ی روزه، به خاطر دستور خداوند باشد و همین که چنین عزمی در او باشد کافی است و لازم نیست آن را بر زبان بیاورد.
ب) زمان نیت
روزه‌های مستحبی: از اول شب تا موقعی که به اندازه‌ی نیت کردن به مغرب وقت مانده باشد.
روزه‌های واجب:
۱. واجـب معین، مثل روزه‌ی ماه رمضان
الف) تا قبل از طلوع فجر: صحیح است.
ب) تا قبل از زوال:
      از روی عمد: صحیح نیست.
      از روی فراموشی یا بی اطلاعی: بنابر احتیاط واجب نیت روزه کند و روزه بگیرد و بعداً نیز روزه‌ی آن روز را قضا نماید.
ج) بعد از زوال: کافی نیست.
۲. واجب غیرمعین، مثل‌روزه‌ی‌قضای ماه رمضان
الف) تا قبل از زوال: صحیح است.
ب) بعد از زوال: صحیح نیست.

۱. از آن جا که شروع روزه از اول فجر است، نیت آن هم باید از آن لحظه به تأخیر نیفتد، و بهتر آن است پیش از فرا رسیدن فجر، نیت روزه کند.
۲. اگر اول شب نیت کرد که فردا روز بگیرد و پس از آن به خواب رفت و تا بعد از اذان صبح بیدار نشد یا سرگرم کاری بود و از فرا رسیدن صبح غافل بود، و پس از آن توجه یافت، روزه‌ی او صحیح است.
۳. کسی که در ماه رمضان، هنگام فرا رسیدن اذان صبح، عمداً نیت روزه نمی‌کند، اگر در اثنای روز نیت روزه کند، روزه‌اش باطل است و در عین حال باید تا غروب آن روز از همه‌ی چیزهای باطل کننده‌ی روزه اجتناب کند و بعد از ماه رمضان هم قضای آن روز را به جا آورد.
۴. کسی که در ماه رمضان از روی فراموشی یا بی اطلاعی، نیت روزه نکرده و در اثنای روز ملتفت شود، در صورتی که کاری که روزه را باطل می‌کند انجام داده باشد، روزه‌ی آن روز باطل است ولی تا غروب از کارهای باطل کننده‌ی روزه خودداری کند، اما چنانچه تا هنگامی که ملتفت روزه می‌شود کاری که روزه را باطل می‌کند انجام نداده باشد اگر بعد ازظهر است روزه باطل است، واگر پیش از ظهر است بنابر احتیاط واجب باید نیت روزه کند و روزه بگیرد و بعداً نیز روزه‌ی آن روز را قضا کند.
۵. اگر برای روزه‌ی واجب غیر ماه رمضان، مانند روزه‌ی کفاره یا قضا تا نزدیک ظهر نیت نکند، چنانچه تا آن وقت کاری که روزه را باطل می‌کند انجام نداده باشد، می‌تواند نیت کند و روزه‌ی او صحیح است.
۶. روزه‌ی مستحبی را در هر وقت از روز که به فکر روزه بیفتد می‌تواند نیت روزه کند و روزه‌ی او صحیح است، مشروط بر این که تا آن لحظه کاری که موجب باطل شدن روزه است از او سر نزده باشد.                                                         
۷. کسی که روزه‌ی قضای ماه رمضان بر او واجب است نمی‌تواند روزه‌ی مستحبی بگیرد حتی اگر زمانی که وقت نیت روزه‌ی واجب تمام شده است (یعنی بعد از ظهر) هم نیت روزه‌ی مستحبی کند صحیح نیست، و چنانچه فراموش کند و روزه‌ی مستحبی بگیرد در صورتی که در اثنای روز (چه پیش از ظهر باشد یا بعد ازظهر) یادش بیاید روزه‌ی مستحبی او باطل می‌شود، حال اگر پیش ازظهر باشد می‌تواند نیت روزه‌ی قضای ماه رمضان کند و روزه‌اش درست است.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کسی که روزه‌ی قضای ماه رمضان بر ذمه دارد اگر به نیت استحباب روزه بگیرد، به جای روزه‌ی قضایی که بر عهده‌اش هست محسوب نمی‌شود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کسی که نمی‌داند روزه‌ی قضا بر عهده دارد یا نه، اگر به نیت آنچه که شرعاً مأمور به آن است اعم از روزه‌ی قضا یا مستحبی، روزه بگیرد و در واقع روزه‌ی قضا بر عهده‌اش باشد به عنوان روزه‌ی قضا محسوب می‌شود.

۸. اگر مریض در اثنای روز ماه رمضان خوب شود، واجب نیست که نیت روزه کند و آن روز را روزه بگیرد، ولی اگر پیش از ظهر باشد و کاری که روزه را باطل می‌کند از او سر نزده باشد احتیاط مستحب آن است که نیت روزه کند و روزه بگیرد و پس از ماه رمضان باید آن روز را قضا کند.
 
ج) نیت در یوم‌الشک
روزی که انسان شک دارد که آخر شعبان است یا اول ماه رمضان (یوم الشک) واجب نیست روزه بگیرد، و اگر بخواهد روزه بگیرد نمی‌تواند نیت روزه‌ی رمضان کند، بلکه می‌تواند قصد روزه‌ی مستحبی آخر شعبان یا روزه‌ی قضا و مانند آن کند و اگر بعداً معلوم شود که رمضان بوده از رمضان حساب می‌شود و قضای آن روز لازم نیست، و اگر در اثنای روز بفهمد که ماه رمضان است باید از همان لحظه نیت روزه‌ی رمضان کند.
د) استمرار در نیت
۱. در روزه، واجب است نیت، استمرار داشته باشد.
۲. آنچه استمرار در نیت را به هم می‌زند:                                                               
   الف) نیت قطع روزه (یعنی در اثنای روز از نیت روزه گرفتن برگردد به طوری که قصد ادامه‌ی روزه نداشته باشد): روزه‌اش باطل می‌شود و قصد دوباره‌ی او برای ادامه‌ی روزه فایده ندارد. البته تا اذان مغرب باید از کاری که روزه را باطل میکند، خودداری کند.
   ب) تردید در ادامه‌ی روزه (به این معنی که هنوز تصمیم نگرفته است روزه را هم باطل کند)
   ج) نیت قاطع (یعنی تصمیم بگیرد کاری را که موجب باطل شدن روزه است صورت دهد و هنوز آن را انجام نداده است)
در صورت (ب) و (ج)، احتیاط واجب آن است که روزه را تمام کند و بعداً هم آن را قضا نماید.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آنچه گفتیم در ارتباط با روزه‌ی واجب معین از قبیل روزه‌ی ماه رمضان و نذر معین و مانند آن است، اما در روزه‌های مستحب و  نیز روزه‌های واجب غیر معین که وجوب آن مخصوص به روز معینی نیست اگر تصمیم بر قطع روزه بگیرد ولی کاری که روزه را باطل می‌کند از او سر نزند و بعداً دوباره تا پیش از ظهر - و در مستحب تا غروب - نیت روزه کند روزه‌ی او صحیح است.

۷. مفطرات روزه
۱. خوردن و آشامیدن.
۲. جماع (آمیزش جنسی).
۳. استمنا (خود ارضایی جنسی).
۴. دروغ بستن به خدا و پیامبران و معصومین(ع) (بنابر احتیاط واجب).
۵. رساندن غبار غلیظ به حلق (بنابر احتیاط واجب).
۶. فرو بردن تمام سر در آب (بنابر احتیاط واجب).
۷. باقی ماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح.
۸. اماله (تنقیه) کردن با مایعات.
۹. قی کردن عمدی.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif به کارهایی که روزه را باطل می‌کند «مفطرات روزه» می‌گویند.

خوردن و آشامیدن
۱. اگر روزه‌دار عمداً و آگاهانه چیزی بخورد یا بیاشامد روزه‌ی او باطل می‌شود، خواه آن چیز از خوراکیها و آشامیدنیهای معمول باشد و خواه از چیزهای غیر خوراکی مانند کاغذ یا پارچه و امثال آن، و خواه زیاد باشد یا کم، مانند قطره‌های بسیار کوچک آب یا خرده‌ی کوچکی از نان.
۲. اگر روزه‌دار چیزی را که لای دندان مانده است عمداً فرو ببرد، روزه‌اش باطل می‌شود، اما اگر علم به وجود باقیمانده‌ی غذا در لای دندانها و یا علم به رسیدن آن به حلق نداشته و یا فرو رفتن آن عمدی و با التفات نبوده روزه باطل نمی‌شود.
۳. خوردن و آشامیدن از روی سهو و فراموشی روزه را باطل نمی‌کند و تفاوتی هم بین اقسام روزه از واجب و مستحب نیست.
۴. فرو بردن آب دهان روزه را باطل نمی‌کند.
۵. احتیاط واجب آن است که روزه‌دار از استعمال آمپولهای مقوّی یا مغذّی، یا آمپولهایی که به رگ تزریق می‌شود و نیز انواع سِرُم‌ها خودداری کند، ولی تزریق آمپول در عضله یا برای بی حس کردن و نیز دارو گذاشتن در زخمها و جراحتها اشکال ندارد.
۶. احتیاط واجب آن است که روزه‌دار از مواد مخدری که از راه بینی یا زیر زبان جذب می‌شود خودداری کند.
۷. اگر موقعی که مشغول خوردن غذا است بفهمد صبح شده، باید لقمه‌ را از دهان بیرون بیاورد، و اگر عمداً آن را فرو ببرد روزه‌اش باطل است. (وظیفه‌ی کسی که عمداً روزه را باطل کرده است بعداً گفته خواهد شد).
۸. فرو بردن اخلاط سر و سینه تا به فضای دهان نرسیده روزه را باطل نمی‌کند، اما اگر داخل فضای دهان شود احتیاط واجب آن است که آن را فرو نبرد.
۹. هرگاه خوردن قرص در حال روزه برای درمان فشار خون ضروری باشد اشکال ندارد، ولی با خوردن آن، روزه باطل می‌شود. (بر استفاده از قرص جهت درمان، عنوان خوردن صدق می‌کند).
۱۰. خونی که از لثه بیرون می‌آید تا آن را فرو نبرده است روزه باطل نمی‌شود و چنانچه در آب دهان مستهلک شود (و از بین برود) محکوم به طهارت است و بلعیدن آن اشکال ندارد و مبطل روزه نخواهد بود، و همچنین در صورت شک در همراه بودن آب دهان با خون، فرو بردن آن اشکال ندارد و به صحت روزه ضرر نخواهد زد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif به صرف بیرون آمدن خون از دهان، روزه باطل نمی‌شود، ولی واجب است از رسیدن آن به حلق جلوگیری کند.

جماع (آمیزش جنسی)
۱. آمیزش جنسی روزه را باطل می‌کند، هر چند منی بیرون نیاید.
۲. اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسی کند، روزه‌ی او باطل نمی‌شود، ولی هر لحظه که یادش آمد باید فوراً از حال آمیزش خارج شود وگرنه روزه‌اش باطل است.

استمنا (خود ارضایی جنسی)
۱. اگر روزه‌دار عمداً کاری کند که منی از او بیرون بیاید روزه‌اش باطل می‌شود.
۲. محتلم شدن در روز (خروج منی در حال خواب) روزه را باطل نمی‌کند، و هرگاه روزه‌دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می‌شود، لازم نیست از خواب خود جلوگیری کند.
۳. اگر روزه‌دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود واجب نیست از آن جلوگیری کند.

دروغ بستن به خدا و پیامبران و معصومین
۱. دروغ بستن به خدا و پیامبران و معصومین(ع) بنابر احتیاط (واجب) موجب باطل شدن روزه می‌شود، هر چند بعداً توبه کند و بگوید که دروغ بسته است.
۲. نقل روایاتی که در کتب آمده است و انسان نمی‌داند که دروغ باشد، اشکال ندارد، هر چند احتیاط (مستحب) آن است که آنها را با نسبت به آن کتاب نقل کند (مثلاً بگوید: در فلان کتاب چنان نوشته شده است که پیامبر(ص) فرمود…).

رساندن غبار غلیظ به حلق
۱. روزه‌دار بنابر احتیاط واجب باید غبار غلیظ را، مانند غباری که از جارو کردن زمین خاکی بر می‌خیزد فرو ندهد، ولی صرف داخل شدن غبار در دهان و بینی بدون این که به حلق برسد روزه را باطل نمی‌کند، همچنین دود سیگار و دیگر دخانیات بنابر احتیاط واجب روزه را باطل می‌کند.
۲. هرگاه روزه‌دار مبتلا به تنگی نفس شدید، ماده‌یی را به‌کار ببرد که از هوای فشرده همراه با دارویی هر چند به صورت گاز یا پودر تشکیل شده و وارد حلق می‌شود، روزه اشکال ندارد.

فرو بردن سر در آب
۱. اگر روزه‌دار عمداً تمام سر را در آب فرو ببرد، بنابر احتیاط واجب روزه‌اش باطل است و باید روزه‌ی آن روز را قضا کند.
۲. در حکم مسأله‌ی قبل فرقی نیست میان این که در هنگام فرو بردن سر در آب، بدن او نیز در آب باشد یا این که بدن او در بیرون باشد و فقط سر را در آب فرو ببرد.
۳. اگر نصف سر را در آب فرو ببرد و سپس بیرون بیاورد و نصف دیگر سر را در آب فرو کند روزه‌اش باطل نمی‌شود.
۴. اگر تمام سر زیر آب برود ولی مقداری از موها بیرون بماند روزه باطل می‌شود.
۵. اگر شک کند که تمام سر زیر آب رفته یا نه، روزه‌اش صحیح است.
۶. اگر روزه‌دار بی‌اختیار در آب بیفتد و تمام سر او را آب بگیرد روزه‌اش باطل نمی‌شود، ولی باید فوراً سر را از زیر آب خارج کند، همچنین اگر فراموش کند که روزه است و سر در آب فرو ببرد روزه‌ی او باطل نمی‌شود، ولی هرگاه یادش آمد باید فوراً سر را بیرون بیاورد.
۷. کسی که با پوشیدن لباس مخصوص (مانند لباس غواصی) بدون این که بدنش خیس شود در آب فرو رود، اگر لباس به سر او چسبیده باشد، صحت روزه‌اش محل اشکال است و بنابر احتیاط واجب قضا‌ی آن لازم است.
۸. آب ریختن روی سر توسط ظرف و مانند آن به صحت روزه ضرر نمی‌رساند.

باقی ماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح
۱. کسی که در شب ماه رمضان دچار جنابت است باید تا پیش از اذان صبح غسل کند و اگر عمداً تا آن هنگام غسل نکند روزه‌اش باطل است. این حکم در مورد روزه‌ی قضای ماه رمضان نیز جاری است.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر در شب ماه رمضان جنب شود و بدون تعمد تا اذان صبح غسل نکند، مثل این که در خواب جنب شود و خواب او تا بعد از اذان صبح ادامه یابد روزه‌اش صحیح است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif باطل شدن روزه به خاطر بقای بر جنابت، مخصوص روزه‌ی ماه رمضان و قضای آن است و در روزه‌های دیگر به خصوص روزه‌ی مستحبی موجب بطلان نمی‌شود.

۲. اگر جنب در روزه‌ی ماه رمضان غسل جنابت را در شب تا طلوع فجر فراموش کند و با حالت جنابت صبح نماید روزه‌اش باطل است و احتیاط (واجب) این است که قضای روزه‌ی ماه رمضان هم در این حکم به آن ملحق شود، ولی در سایر روزه‌ها، روزه بر اثر آن باطل نمی‌شود.
۳. اگر شخصی در حال جنابت چند روز روزه بگیرد و نداند که طهارت از جنابت شرط صحت روزه است، روزه‌هایی که در این چند روز گرفته باطل است و باید آنها را قضا نماید.
۴. اگر شخصی در ماه مبارک رمضان با آب نجس غسل کند و بعد از چند روز متوجه شود که آن آب نجس بوده است، روزه‌های او محکوم به صحت است.
۵. کسی که در شب ماه رمضان وظیفه دارد غسل کند، اگر به دلیل تنگی وقت یا مضر بودن آب و امثال آن نتواند غسل کند، باید تیمم بدل از غسل به‌جا آورد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کسی که وظیفه‌ی او تیمم است جایز است عمداً خود را در شبهای ماه مبارک رمضان جنب کند به شرط این که بعد از جنب شدن، وقت کافی برای تیمم داشته باشد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif هرگاه کسی قبل از اذان صبح، غسل جنابت و یا تیمم بدل از آن را انجام دهد روزه‌ی او صحیح است، هر چند بعد از اذان صبح بدون اختیار از او منی خارج شود.

۶. اگر در حال روزه در خواب جنب شود روزه باطل نمی‌شود، بنابراین اگر قبل از اذان صبح یا بعد از آن بخوابد و در خواب جنب شده و بعد از اذان بیدار شود، جنابت به روزه‌ی آن روز او ضرر نمی‌زند. بلی واجب است که برای نماز غسل کند و می‌تواند غسل را تا وقت نماز به تأخیر بیندازد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر روزه‌دار در روز ماه رمضان و سایر ایام که روزه است در حال خواب جنب شده، پس از بیدار شدن واجب نیست فوراً غسل کند.

۷. کسی که در بیداری جنب شده یا پس از جنب شدن در حال خواب، بیدار شده و می‌داند که اگر به خواب رود، تا پیش از اذان صبح برای غسل بیدار نخواهد شد، جایز نیست قبل از غسل کردن بخوابد، و اگر خوابید و پیش از اذان، غسل نکرد روزه‌اش باطل است، ولی اگر احتمال می‌دهد که پیش از اذان صبح برای غسل بیدار خواهد شد و تصمیم بر غسل داشته باشد ولی بیدار نشود روزه‌اش صحیح است، ولی اگر دوباره خوابید و تا صبح بیدار نشد باید قضای آن روز را به جا آورد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif هرگاه در شب ماه رمضان قبل از فجر شک کند که محتلم شده یا نه، ولی به شک خود اعتنا نکند و دوباره بخوابد و بعد از  اذان صبح بیدار شود و متوجه گردد که قبل از طلوع فجر محتلم شده است، چنانچه بعد از بیداری اول، اثری از احتلام در خود مشاهده نکند بلکه فقط احتمال آن را بدهد و چیزی بر او کشف نشود و تا بعد از اذان بخوابد روزه‌اش صحیح است، هر چند بعد از آن معلوم شود که احتلام او مربوط به قبل از اذان صبح است، همچنین اگر قبل از اذان صبح متوجه احتلام خود نشود و دوباره بخوابد و بعد از اذان صبح بیدار شود و متوجه گردد که قبل از اذان صبح محتلم شده است روزه‌اش صحیح است.
 
۸. زنی که از عادت ماهانه پاک شده و باید غسل کند، و همچنین زنی که از نفاس (خونریزی زایمان) پاک شده و غسل بر او واجب است، اگر غسل را تا اذان صبح روز ماه رمضان تأخیر اندازد روزه‌اش باطل است.
۹. زن روزه‌دار اگر در اثنا‌ی روز خون حیض یا نفاس ببیند روزه‌اش باطل می‌شود، اگر چه نزدیک مغرب باشد. 
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر زنی در حال روزه‌ی نذری معین حیض شود روزه‌اش باطل می‌شود و قضای آن بعد از طهارت واجب است.

اماله کردن با مایعات
۱. اماله کردن با چیز روان، اگر چه از روی ناچاری و برای معالجه باشد، روزه را باطل می‌کند.
۲. داروهای مخصوصی برای معالجه‌ی بعضی از بیماریهای زنان وجود دارد (شیافهای روغنی) که در داخل بدن گذاشته می‌شود، استفاده از این داروها به روزه ضرر نمی‌رساند.

قی کردن عمدی
۱. هرگاه روزه‌دار عمداً قی کند اگر چه به واسطه‌ی بیماری و مانند آن ناچار به این کار باشد، روزه‌اش باطل می‌شود، ولی اگر سهواً یا بی‌اختیار قی کند اشکال ندارد.
۲. اگر در هنگام آروغ زدن، چیزی در دهانش بیاید باید آن را بیرون بریزد و اگر بی‌اختیار فرو رود روزه‌اش صحیح است.

چند نکته در ارتباط با مفطرات روزه
هرگاه روزه‌دار عمداً و از روی اختیار کاری که روزه را باطل می‌کند انجام دهد روزه‌ی او باطل می‌شود و چنانچه از روی عمد نباشد، مثل این که پایش بلغزد و در آب فرو رود، یا از روی فراموشی غذا بخورد، یا به زور چیزی در گلوی او بریزند روزه‌اش، باطل نمی‌شود و تفاوتی هم بین اقسام روزه از واجب، مستحب، ماه رمضان و غیره نیست.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif هرگاه روزه‌دار خودش بر اثر اکراه دیگری مرتکب مفطری شود (و به عبارت دیگر مجبورش کنند که خودش افطار کند، مثلاً به او بگویند اگر غذا نخوری ضرر جانی یا مالی به تو می‌زنیم و او خودش برای جلوگیری از ضرر، غذا بخورد) روزه‌اش باطل می‌شود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر روزه‌دار سهواً یکی از کارهایی را بکند که موجب باطل شدن روزه است و سپس به خیال این که روزه‌اش باطل شده، عمداً بار دیگر یکی از آن کارها را انجام دهد، روزه‌ی او باطل می‌شود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif هرگاه کسی شک‌کند مفطری انجام داده است ‌یا نه، مثلاً غبار غلیظی که وارد دهان شده آن را فروبرده است یا نه، یا آبی که داخل دهان کرده بیرون ریخته یا نه، روزه‌اش صحیح است.

۸. کفاره‌ی افطار عمدی روزه‌ی ماه مبارک رمضان
۱. وجوب کفاره و موارد آن

الف) هرگاه در ماه مبارک رمضان کارهایی که روزه را باطل می‌کند را از روی عمد و اختیار و بدون عذر شرعی انجام دهد، علاوه بر این که روزه‌ی او باطل می‌شود و قضا دارد کفاره نیز بر او واجب است اعم از این که هنگام انجام مفطر، عالم به وجوب کفاره باشد یا نه.   
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر فردی به خاطر عذری احتمال دهد که روزه‌ی ماه مبارک رمضان بر او واجب نیست و به همین دلیل روزه نگیرد ولی بعداً  معلوم شود که روزه بر او واجب بوده، علاوه بر قضا، کفاره هم بر او واجب است. (صرف احتمال عدم وجوب روزه‌ی ماه مبارک رمضان برای افطار کافی نیست). بلی اگر افطار به علت ترس از ضرر باشد و ترس هم منشأ عقلایی داشته باشد کفاره ندارد، ولی قضا بر او واجب است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر به سبب بی اطلاعی از حکم شرعی، کاری را انجام دهد که روزه را باطل می‌کند،‌مثل این که نمی‌دانست سر زیر آب کردن روزه را باطل می‌کند و سر زیر آب کرد، روزه‌اش باطل است و باید آن را قضا کند، ولی کفاره بر او واجب نیست.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر به جهتی باطل کردن روزه برای او جایز یا واجب شود، مانند این که او را مجبور کنند کاری که روزه را باطل می‌کند انجام دهد، یا برای نجات جان غریق خود را در آب بیندازد، در این صورت، کفاره بر او واجب نیست، ولی باید قضای آن روز را به جا آورد.

ب) اگر چیزی از اندرون روزه‌دار به دهان او  برگردد، نباید آن را دوباره فرو برد، و اگر عمداً فرو ببرد قضا و کفاره بر او واجب است.
ج) اگر روزه‌دار به گفته‌ی کسی که می‌گوید مغرب شده و اعتماد به گفته‌ی او نیست، افطار کند و سپس بفهمد که مغرب نبوده، قضا و کفاره بر او واجب می‌شود.
د) هرگاه روزه‌دار در ماه رمضان با همسر خود که روزه‌دار است جماع کند و زن نیز به آن راضی باشد بر هر یک از آنان حکم افطار عمدی جاری است و علاوه بر قضا، کفاره هم بر هر دو واجب است.

۲. مقدار کفاره و کیفیت آن
الف) کفـاره‌ی افطار عمـدی روزه‌ی ماه مبارک رمضان در شرع اسلام یکی از سه چیز است:
۱. آزاد کردن یک برده.
۲. دو ماه (شصت روز) روزه گرفتن.
۳. شصت فقیر را غذا دادن.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif از آن جایی که در این دوران ظاهراً برده‌یی وجود ندارد که بتوان آزاد کرد مکلف باید یکی از آن دو کار دیگر را انجام دهد.
در مقدار کفاره تفاوتی نیست بین آن که روزه‌دار، به چیز حلال روزه‌ی خود را باطل کند یا به چیز حرام، مثل زنا یا استمنا یا خوردن و آشامیدن حرام، گر چه احتیاط مستحب در افطار به چیز حرام آن است که کفاره‌ی جمع بپردازد یعنی  هم یک برده آزاد کند و هم دو ماه روزه بگیرد و هم شصت فقیر را غذا دهد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif هرگاه هیچ یک از این سه کار ممکن نشود باید به هر تعداد فقیر که قادر است غذا بدهد و احتیاط (واجب) آن است که  استغفار نیز بکند و اگر به هیچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نیست فقط کافی است که استغفار کند یعنی با دل و زبان بگوید: «اَسْتَغْفِرُاللهَ» (از خداوند بخشایش می‌طلبم).
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کسی که به خاطر عدم توانایی بر روزه و غذا دادن به فقیر، وظیفه‌اش استغفار است، اگر بعدها تمکن کرد که روزه بگیرد یا به فقرا غذا دهد، لازم نیست این کار را بکند، گر چه موافق احتیاط مستحبی است.

ب) کسی که می‌خواهد دو ماه کفاره‌ی روزه‌ی ماه رمضان را بگیرد باید یک ماه تمام و حداقل یک روز از ماه دوم را پی‌در‌پی بگیرد و اگر بقیه‌ی ماه دوم پی‌در‌پی نباشد اشکال ندارد.
ج) زنی که می‌خواهد شصت روز روزه‌ی کفاره بگیرد و در اثنای روز به روزهای عادت ماهانه و امثال آن برسد پس از پایان آن روزها می‌تواند بقیه‌ی روزه‌ها را بگیرد و لازم نیست آنها را از سر بگیرد.
د) غذا دادن به شصت فقیر را می‌توان به دو صورت انجام داد
    ۱. این که با غذای آماده آنان را سیر کند.
    ۲. این که به هر نفر به اندازه‌ی ۷۵۰ گرم (یک مد) گندم یا آرد یا نان یا برنج یا امثال آن بدهد.
هـ) کسی که برای کفاره‌ی روزه می‌خواهد به شصت فقیر غذا دهد (به شرحی که در مسأله‌ی قبل گفتیم) اگر به شصت فقیر دسترسی دارد نمی‌تواند سهم دو نفر یا بیشتر را به یک نفر بدهد، بلکه لازم است به تمام شصت نفر به اندازه‌ی سهم هر یک غذا بدهد. البته می‌تواند به عدد افراد خانواده‌ی شخص فقیر مقدار سهم آنان را به او واگذار کند و او آن را مصرف آنان نماید.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif در فقیر، تفاوتی میان بچه و بزرگ و زن و مرد نیست.

۳. احکام کفاره
۱. اگر روزه‌دار در یک روز بیش از یک‌بار کاری که روزه را باطل می‌کند انجام دهد فقط یک کفاره بر او واجب می‌شود. بلی اگر این کار، آمیزش جنسی یا استمنا باشد احتیاط واجب آن است که به عدد دفعات آمیزش جنسی یا استمنا کفاره بدهد.
۲. کسی که عمداً روزه‌ی خود را باطل کرده، اگر پس از آن به سفر برود کفاره از او ساقط نمی‌شود، بنابراین اگر با حالت جنابت از خواب بیدار شود و علم به جنب بودن خود داشته باشد و قبل از فجر اقدام به غسل یا تیمم نکند و برای فرار از روزه تصمیم بگیرد بعد از طلوع فجر مسافرت کند و این کار را نیز انجام دهد، صرف تصمیم و قصد سفر در شب و رفتن به مسافرت در روز برای سقوط کفاره از او کافی نیست.
۳. کسی که کفاره بر او واجب شده، لازم نیست که آن را فوراً بدهد، ولی نباید آن را به قدری تأخیر بیندازد که کوتاهی در ادای واجب شمرده شود.
۴. کفاره‌ی واجب را اگر چند سال بگذرد و ندهد، چیزی بر آن اضافه نمی‌شود.
۵. در کفاره‌ی روزه، بین قضا و کفاره، ترتیب واجب نیست.

۹. کفاره‌ی افطار قضای ماه رمضان
۱. وجوب کفاره و موارد آن

کسی که قضای روزه‌ی ماه رمضان را گرفته جایز نیست بعد از ظهر روزه را باطل کند و اگر عمداً چنین کاری را انجام دهد باید کفاره بپردازد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کسی که روزه‌ی قضای ماه رمضان را به جا می‌آورد می‌تواند پیش از ظهر روزه را افطار کند، به شرط این که وقت برای قضای  روزه تنگ نباشد، اما اگر وقت، تنگ باشد مثلاً پنج روز قضا به ذمه دارد و پنج روز هم بیشتر به ماه رمضان باقی نمانده افطار پیش از ظهر (همچون افطار بعد از ظهر) برای او به احتیاط (واجب) جایز نیست، هر چند اگر افطار کند کفاره ندارد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگرکسی برای گرفتن روزه‌ی قضای ماه رمضان اجیر شود و بعد از زوال افطار کند کفاره بر او واجب نیست.

۲. مقدار کفاره
کفاره‌ی افطار قضای ماه رمضان عبارت است از غذا دادن به ده فقیر و اگر نمی‌تواند واجب است سه روز روزه بنابر اتیاط واجب پی در پی بگیرد.

۱۰. کفاره‌ی تأخیر
۱. وجوب کفاره و مورد آن

کسی که روزه‌ی ماه رمضان را به واسطه‌ی عذری نگیرد و تا رمضان آینده هم به خاطر سهل‌انگاری و بدون عذر قضای آن را به جا نیاورد باید بعداً روزه را قضا کند و برای هر روز کفاره‌ی تأخیر بدهد، اما اگر قضای روزه‌ی ماه رمضان را به علت استمرار عذری که مانع روزه گرفتن است، مانند مسافرت تا ماه رمضان سال آینده به تأخیر اندازد قضای روزه‌هایی که از او فوت شده کافی است و واجب نیست کفاره بدهد، هر چند احتیاط (مستحب) در جمع بین قضا و کفاره است. ناگفته نماند در خصوص بیماری، توضیحی وجود دارد که خواهد آمد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کفاره‌ی تأخیر قضای روزه تا ماه رمضان سال بعد، بر اثر جهل به وجوب آن ساقط نمی‌شود، بنابراین اگر شخصی به خاطر  جهل به وجوب قضای روزه تا قبل از ماه رمضان سال آینده قضای روزه‌هایش را به تأخیر اندازد باید برای هر روز کفاره‌ی تأخیر بدهد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کفاره‌ی تأخیر قضای روزه‌ی ماه رمضان- هر چند به مدت چند سال هم به تأخیر افتاده باشد- یک‌بار واجب است و با گذشت  سالها متعدد نمی‌شود، بنابراین اگر قضای روزه‌ی ماه رمضان را چند سال به تأخیر اندازد باید قضا را به جا آورد و برای هر روز یک کفاره‌ی تأخیر بدهد.

۲. مقدار کفاره
کفاره‌ی تأخیر عبارت است از یک مد طعام که بایستی به فقیر داده شود.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کسی که باید برای هر روز یک مد طعام بدهد می‌تواند کفاره‌ی چند روز را به یک فقیر بدهد.

۱۱. موارد فدیه
۱. موارد فدیه

۱. مرد و زن پیر که روزه گرفتن برای آنها مشقت دارد.
۲. کسی‌که ‌مبتلا ‌به ‌بیماری ‌استسقا است یعنی زیاد تشنه می‌شود و روزه برای او مشقت دارد.
۳. زن باردار که وضع حمل او نزدیک است و روزه برای حملش ضرر دارد.
۴. زن شیرده که شیر او کم است و روزه برای بچه‌یی که شیر می‌دهد ضرر دارد.
۵. فرد بیمار که روزه برای او ضرر دارد و بیماری او تا ماه رمضان سال بعد ادامه پیدا کند.

۱. زن بارداری که خوف از ضرر روزه بر جنین خود دارد و خوف وی هم دارای منشاء عقلایی باشد، باید روزه‌اش را افطار کند و برای هر روزی فدیه بدهد و قضای روزه را هم بعداً به‌جا آورد.
۲. زن شیر‌دهی که به دلیل کم یا خشک شدن شیرش بر اثر روزه، خوف ضرر برطفل خود دارد باید روزه‌اش را افطار کند و برای هر روزی فدیه بدهد و قضای روزه را هم بعداً به جا آورد.
۳. بیماری که به واسطه‌ی بیماری، روزه‌ی ماه رمضان را نگرفته و بیماریش تا ماه رمضان سال بعد ادامه پیدا کرده است، قضای روزه‌هایی را که نگرفته واجب نیست، فقط باید برای هر روزی فدیه بپردازد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif زنی که به علت بیماری از روزه گرفتن معذور است و به جهت ادامه‌ی بیماری قادر بر قضا کردن آنها تا ماه رمضان سال آینده هم نیست فدیه بر خود او واجب است و چیزی بر عهده‌ی شوهرش نیست.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif زنی که در دو سال متوالی به دلیل عذر شرعی، روزه‌ی ماه رمضان را نگرفته، اگر عذر او در خوردن روزه، خوف از ضرر روزه بر  جنین یا کودکش بوده باید علاوه بر قضا، برای هر روزی فدیه هم بپردازد و چنانچه قضا را بعد از رمضان، تا ماه رمضان سال بعد بدون عذر شرعی به تأخیر انداخته علاوه بر قضا و فدیه، کفاره‌ی تأخیر هم بر او واجب است و اگر روزه برای خودش ضرر داشته و به جهت ضرر داشتن قادر بر قضای روزه تا ماه رمضان سال بعد نبوده، فقط باید برای هر روزی فدیه بپردازد.   

۲. مقدار فدیه
مقدار فدیه همان مقدار کفاره‌ی تأخیر است یعنی یک مد طعام که بایستی به فقیر داده شود.
یک نکته در ارتباط با کفاره
اگر نذر کند که روز معینی را روزه بگیرد، چنانچه در آن روز عمداً روزه نگیرد یا روزه‌اش را باطل کند باید کفاره بدهد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif کفاره‌ی نذر همان کفاره‌ی قسم است که در جای خود گفته خواهد شد.

۱۲. جاهایی که قضا واجب است ولی کفاره واجب نیست
۱. کسی که در روز ماه رمضان نیت روزه نمی‌کند، یا از روی ریا روزه می‌گیرد ولی هیچیک از کارهایی را که موجب باطل شدن روزه است انجام نمی‌دهد قضای آن روز بر او واجب است، ‌ولی کفاره واجب نیست.
۲. کسی که در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کرده و با حال جنابت یک یا چند روز، روزه بگیرد قضای آن روزها بر او واجب است.
۳. اگر در سحر ماه رمضان بدون این که تحقیق کند صبح شده یا نه، کاری که روزه را باطل می‌کند انجام دهد، سپس معلوم شود که در آن هنگام صبح شده بوده است، باید قضای آن روز را بگیرد، ولی اگر تحقیق کند و بداند که صبح نشده و چیزی بخورد، و بعد معلوم شود که صبح بوده است قضای آن روز بر او واجب نیست.
۴. اگر در روز ماه رمضان به خاطر تاریکی هوا یقین کند که مغرب شده یا کسانی که خبر آنها شرعاً حجت است بگویند مغرب شده، و افطار کند سپس معلوم شود که هنوز در آن هنگام مغرب نبوده است باید قضای آن روز را به جا آورد.
۵. اگر بر اثر ابر گمان کند که مغرب شده و افطار کند، بعد معلوم شود که مغرب نبوده است، قضای آن روز بر او واجب نیست.
۶. در سحر ماه رمضان تا وقتی یقین به طلوع فجر نکرده است می‌تواند کارهایی را که موجب باطل شدن روزه است انجام دهد، ولی اگر بعداً معلوم شد که در آن هنگام صبح شده بوده است حکم آن در مسأله‌ی«۳» گفته شد.
۷. در روز ماه رمضان تا وقتی یقین به فرارسیدن مغرب نکرده باشد نمی‌تواند افطار کند، و اگر با یقین به مغرب افطار کرد و بعد معلوم شد که مغرب نشده بوده است حکم آن در مسأله‌ی «۴ و ۵» گفته شد.
۸. اگر روزه دار در هنگام وضو که مستحب است قدری آب در دهان بگرداند و مضمضه کند، این کار را کرد و آب بی اختیار فرو داده شد روزه‌اش صحیح است و قضا بر او واجب نیست، ولی اگر این کار را نه برای وضو بلکه برای خنک شدن و امثال آن انجام داد و آب بی اختیار به حلق او فرو رفت، باید قضای آن روز را به جا آورد.

۱۳. احکام قضای روزه
۱. کسی که یک یا چند روز بی‌هوش و در حال اغما بوده و روزه‌ی واجب از او فوت شده، لازم نیست قضای روزه آن روزها را به جا آورد.
۲. کسی که به خاطر مستی، روزه از او فوت شده، مانند این که بر اثر مستی نیت روزه نکرده هر چند همه روز را امساک کرده باشد، قضای روزه‌یی که از او فوت شده واجب است.
۳. کسی که نیت روزه کرده ولی سپس مست شده و همه یا بخشی از روز را با حال مستی گذرانیده بنا به احتیاط (واجب) باید روزه‌ی آن روز را قضا کند، مخصوصاً در مستی‌های شدید که موجب زایل شدن عقل است.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif در این مسأله و مسأله‌ی قبل فرقی نیست میان این که صَرف ماده‌ی سکرآور برای او حرام باشد یا به خاطر بیماری یا بی‌اطلاعی از موضوع، حلال بوده باشد.

۴. زن باید ایامی را که به خاطر عادت ماهیانه و یا زایمان روزه نگرفته پس از ماه رمضان قضا کند.
۵. کسی که چند روز از ماه رمضان را به خاطر عذری روزه نگرفته، و تعداد آن روزها را نمی‌داند، مثلاً نمی‌داند که آیا در روز بیست و پنجم ماه رمضان به سفر رفته تا روزه‌هایی که از او فوت شده مثلاً شش روز باشد یا در روز بیست و ششم رفته که پنج روز باشد می‌تواند مقدار کمتر را قضا کند و اما در صورتی که هنگام شروع عذر (مثلاً سفر) را می‌داند، مثلاً می‌داند که در روز پنجم ماه به سفر رفته ولی نمی‌داند که در شب دهم برگشته تا پنج روز فوت شده باشد یا شب یازدهم برگشته تا شش روز فوت شده باشد، در این صورت احتیاط (واجب) آن است که مقدار بیشتر را قضا کند.
۶. اگر از چند ماه رمضان روزه‌ی قضا داشته باشد، قضای هر کدام را که اول بگیرد مانع ندارد، ولی اگر وقت قضای آخرین ماه رمضان تنگ باشد، مثلاً پنج روز از رمضان آخر قضا داشته باشد و پنج روز هم به ماه رمضان مانده باشد، در این صورت احتیاط (واجب) آن است که قضای رمضان آخر را بگیرد.
۷. کسی که روزه‌ی قضای ماه رمضان را به‌جا می‌آورد می‌تواند به پیش از ظهر روزه را افطار کند به شرط این که وقت برای قضای روزه، تنگ نباشد، ولی بعد ازظهر جایز نیست. ۸. هرگاه به واسطه‌ی بیماری، روزه‌ی ماه رمضان را نگیرد و بیماری او تا ماه رمضان سال بعد طولانی شود قضای روزه‌هایی را که نگرفته واجب نیست، ولی اگر به واسطه‌ی عذر دیگری (مثلاً به خاطر مسافرت) روزه نگرفته باشد و عذر او تا رمضان بعد باقی بماند واجب است روزه‌هایی را که نگرفته بعد از ماه رمضان قضا کند، همچنین اگر ترک روزه به خاطر بیماری بوده، بعد بیماری رفع شده و عذر دیگری مانند مسافرت پیش آمده است.
یک نکته در ارتباط با قضای روزه
ناتوانی از گرفتن روزه و قضای آن به صرف ضعف و عدم قدرت موجب سقوط قضای روزه نمی‌شود، بنابراین دختری که به سن تکلیف رسیده، ولی به علت ضعف جسمانی، توانایی روزه گرفتن ندارد و تا ماه رمضان آینده هم نمی‌تواند قضای آن را به جا آورد واجب است روزه‌هایی که از او فوت شده را قضا کند، همچنین فردی که چند سال روزه نگرفته و فعلاً توبه کرده و به سوی خدا بازگشته و تصمیم بر جبران آنها دارد، واجب است تمام روزه‌های فوت شده را قضا کند و چنانچه نتواند، قضای روزه‌ها از او ساقط نمی‌شود و بر عهده‌اش می‌ماند.

۱۴. احکام روزه‌ی قضای پدر و مادر
۱. اگر پدر و نیز بنا به احتیاط واجب، مادر روزه‌های خود را به خاطر عذری غیر از سفر به جا نیاورده و با این که می‌توانسته آن را قضا کند، قضا نیز نکرده است بر پسر بزرگتر آنان واجب است که پس از مرگ آنان، خودش یا به وسیله‌ی اجیر قضای آن روزه را به‌جا بیاورد، و اما آنچه به خاطر سفر به‌جا نیاورده‌اند واجب است حتی در صورتی که فرصت و امکان قضا را هم نیافته‌اند، آن را قضا کند.
۲. روزه‌هایی را که پدر یا مادر عمداً به جا نیاورده‌اند بنا بر احتیاط (واجب) باید به وسیله‌ی پسر بزرگتر – شخصاً یا با گرفتن اجیر – قضا شود.
۳. در نماز و روزه قضای پدر و مادر، ترجیحی بین نماز و روزه نیست و هر یک را می‌توان بر دیگری مقدم داشت.

۱۵. احکام روزه‌ی مسافر
۱. کسی که در ماه رمضان مسافرت می‌کند در هر مورد که نماز را باید شکسته بخواند نباید روزه بگیرد، و در هر مورد که باید نماز چهار رکعتی (تمام) بخواند، مانند مسافری که ده روز در یک محل قصد ماندن می‌کند یا این که مسافرت شغل اوست واجب است روزه را نیز به جا بیاورد.(مگر در مواردی که استثنا شده است).
۲. هرگاه روزه‌دار بعد از ظهر مسافرت نماید باید روزه‌ی خود را تمام کند، اما اگر پیش از ظهر مسافرت نماید روزه‌اش باطل است، ولی قبل از آن که به حد ترخص برسد نمی‌تواند روزه را افطار کند و اگر پیش از آن افطار کند بنابر احتیاط کفاره‌ی (افطار عمدی روزه‌ی ماه رمضان) بر او واجب است. البته اگر از حکم مسأله غافل بوده کفاره ندارد.
۳. هرگاه مسافر پیش از ظهر وارد وطن شود یا به جایی برسد که قصد ده روز توقف دارد، چنانچه کاری که روزه را باطل می‌کند انجام نداده باشد باید روزه بگیرد و اگر انجام داده باید بعداً قضا کند، ولی اگر بعد از ظهر وارد شود نمی‌تواند روزه بگیرد.
۴. مسافرت در ماه رمضان هر چند برای فرار از روزه باشد جایز است. البته بهتر است به سفر نرود مگر این که سفر برای کار نیکو یا لازمی باشد.
یک نکته در ارتباط با روزه‌ی مسافر
مسافری که تصمیم به اعتکاف در مسجد الحرام دارد اگر قصد اقامت ده روز در مکه‌ی مکرمه نماید و یا نذر کرده باشد که در سفر روزه بگیرد بر او واجب است بعد از این که دو روز روزه گرفت، اعتکاف خود را با روزه‌ی روز سوم کامل کند، ولی اگر قصد اقامت و یا نذر روزه در سفر نکرده باشد، روزه‌ی او در سفر صحیح نیست و با عدم صحتِ روزه، اعتکاف هم صحیح نیست.

۱۶. راههای ثابت شدن اول ماه
۱. رؤیت شخص مکلف.
۲. شهادت دو فرد عادل.
۳. شهرتی که مفید علم باشد.
۴. گذشت سی روز.
۵. حکم حاکم.

۱. رویت هلال برای اثبات حلول ماه قمری از شبی که پس از رویت است کفایت میکند.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif رؤیت با وسیله، فرقی با رؤیت به طریق عادی ندارد و معتبر است. ملاک آن است که عنوان رؤیت محفوظ باشد، پس رؤیت با  چشم و با عینک و با تلسکوپ محکوم به حکم واحدند. بلی رؤیت تصویر هلال از طریق انعکاس به رایانه که در آن صدق عنوان رؤیت معلوم نیست محل اشکال است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif استهلال (دیدن هلال) فی نفسه واجب شرعی نیست.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif صرف کوچکی و پایین بودن هلال یا بزرگی و بالا بودن و یا پهن یا باریک بودن آن و مانند آن، دلیل شرعی شب اول یا دوم بودن نیست، ولی اگر مکلف از آن علم به چیزی پیدا کند باید به مقتضای علم خود در این زمینه عمل نماید.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اول ماه به وسیله‌ی تقویمها و محاسبات علمی منجمین ثابت نمی‌شود مگر این که از گفته‌ی آنها یقین حاصل شود.

۲. اگر در شهری اول ماه ثابت شود برای شهرهای دیگر در افق با هم متحد هستند کفایت میکند.    
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif منظور از اتحاد افق، شهرهایی است که از جهت احتمال رویت و عدم احتمال رویت هلال یکسان باشند.

۳. تا حاکم حکم به رؤیت هلال نکند، صرف ثبوت هلال نزد او، برای تبعیت دیگران از وی کافی نیست، مگر آن که اطمینان به ثبوت هلال حاصل نمایند.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر شخصی هلال ماه را ببیند و بداند که رؤیت هلال برای حاکم شرع شهر او به هر علتی ممکن نیست، واجب نیست رؤیت هلال را به حاکم اطلاع دهد مگر آن که ترک آن مفسده داشته باشد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر حاکم حکم نماید که فردا عید است و این حکم، شامل همه‌ی کشور باشد حکم او شرعاً برای همه‌ی شهرها معتبر است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif در تبعیت از اعلام رؤیت هلال توسط یک حکومت، اسلامی بودن آن حکومت شرط نیست، بلکه ملاک در این مورد، حصول اطمینان به رؤیت در منطقه‌یی است که نسبت به مکلف کافی محسوب می‌شود.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر هلال ماه در شهری دیده نشود ولی تلویزیون و رادیو از حلول آن خبر دهند، در صورتی که مفید اطمینان به ثبوت هلال گردد یا صدور حکم به هلال از طرف ولی فقیه باشد کافی است و نیازی به تحقیق نیست.

۴. اگر اول ماه از طریق رؤیت هلال حتی در افق شهرهای مجاوری که یک افق دارند و یا از طریق شهادت دو فرد عادل و یا از طریق حکم حاکم ثابت نشود باید احتیاط کرد تا اول ماه ثابت شود.
۵. اگر اول ماه رمضان ثابت نشود روزه واجب نیست، ولی اگر بعداً ثابت شود که آن روزی را که روزه نگرفته اول ماه بوده باید آن را قضا کند.
۶. روزی که انسان شک دارد آخر رمضان است یا اول شوال باید روزه بگیرد، اما اگر در اثنا‌ی روز ثابت شود که اول شوال است باید افطار کند، هر چند نزدیک مغرب باشد.

۱۷. مسایل متفرقه‌ی روزه
۱. در جایی که بیشتر مردم در شبهای ماه مبارک رمضان برای قرائت قرآن و خواندن دعا و شرکت در مراسم دینی و امثال آن بیدار هستند، پخش برنامه‌های خاص سحرهای این ماه از بلندگوی مسجد جهت شنیدن همگان اشکال ندارد، ولی اگر سبب اذیت همسایگان مسجد شود جایز نیست.
۲. قرائت دعاهای مخصوص ماه رمضان که به صورت دعای روز اول و روز دوم تا آخر ماه وارد شده است، اگر به قصد ثواب و مطلوبیت باشد اشکال ندارد.
۳. هرگاه کسی روزه‌ی مستحبی بگیرد واجب نیست آن را به آخر برساند و هر موقع بخواهد می‌تواند روزه‌ی خود را بخورد، بلکه اگر برادر مؤمنی او را به غذا دعوت کند مستحب است دعوت او را قبول کرده در اثنای روز افطار نماید. خوردن غذا به دعوت برادر مؤمن هر چند روزه را باطل می‌کند ولی او را از اجر و ثواب روزه محروم نمی‌سازد.
۵. اگر روزه‌داری هنگام غروب در سرزمینی افطار کرده باشد و سپس به جایی مسافرت کند که خورشید در آن هنوز غروب نکرده است روزه‌ی او صحیح است و تناول مفطرات در آن مکان قبل از غروب خورشید با فرض این که در وقت غروب در سرزمین خود افطار کرده برای او جایز است.
۶. اگر شخصی از اول ماه رمضان تا بیست و هفتم آن در وطن خود روزه بگیرد و در صبح روز بیست و هشتم به مکانی مسافرت کند و در روز بیست و نهم به آنجا برسد و متوجه شود که در آنجا عید اعلام شده است در صورتی که اعلان عید در روز بیست و نهم در آن مکان، به نحو شرعی و صحیح باشد قضای آن روز بر او واجب نیست، ولی این کشف می‌کند که یک روز روزه در اول ماه از او فوت شده، لذا واجب است قضای روزه‌یی را که یقین به فوت آن دارد را به جا آورد.
شنبه, 06 خرداد 1396 ساعت 13:03

ماه رمضان؛‌ بهاری‌ترین فصل زندگی معنوی انسان

نوشته شده توسط

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه ماه رمضان که بهاری‌ترین فصل زندگی معنوی انسان است، گفت: بین قرآن و مسجد پیوندی عظیم و مستحکم وجود دارد و این گفتار نشانه اهمیت تلاوت قرآن در مساجد دارد.

 

«محمدرضا جعفری» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با اشاره به حدیث «لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ رَبِیعٌ وَ رَبِیعُ الْقُرْآنِ شَهْرُ رَمَضَان، برای هر چیز بهاری است و بهار قرآن، ماه رمضان است»(1)، گفت: ماه رمضان که بهاری‌ترین فصل زندگی معنوی انسان است، بهاری‌ترین ماه قرآن نیز محسوب می‌شود.

 

وی تأکید کرد: نزول قرآن کریم به عنوان کتاب هدایت انسان‌ها در ماه رحمت، برکت و مغفرت الهی، خود حاکی از جدا نشدن قرآن و رمضان از یکدیگر است، همانطور که در خود قرآن نیز به این موضوع اشاره شده است: «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآن». ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده است.

 

جعفری با بیان این مطلب که ماه مبارک رمضان تجلی­‌گاه قرآن است و زیبنده است با این کتاب آسمانی و کلام الهی انس بیشتری بگیریم، یادآور شد: سفارشات بسیاری از سوی پیشوایان و بزرگان دین به مأنوس شدن با قرآن در این ماه شده است. زیرا قرآن، حافظ و پشتیبان انسان است و با قرائت قرآن، تدبر و تأمل در آیات آن، انسان از آفات زمانه ایمن خواهد بود و چه نیکوست که این ارتباط و انس و پیوند در مکانی به نام مسجد باشد که خداوند از آنجا با عنوان خانه خود بر روی زمین نام می‌­برد و نیز رسول مکرّمش در این­باره فرموده است: «إِنَّما نُصِبَتِ المَساجِدَ لِلقِرآنِ؛ مساجد را برای قرآن ساخته‌اند»(2)،‌ همچنین در حدیث دیگری فرمود: «مَن أَحَبَّ القُرآنَ فَلیُحِبَّ المَساجِدَ؛ کسی که دوستدار قرآن است مساجد را نیز دوست دارد.(3)

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه قرآن کلام خدا، مسجد خانه خداو هر دو نور خدا هستند، اظهار کرد: دوستدار قرآن، دوستدار مسجد است و دوستدار مسجد، دوستدار قرآن؛ بین قرآن و مسجد پیوندی عظیم و مستحکم وجود دارد و این گفتار نشانه اهمیت تلاوت قرآن در مساجد دارد.

 

انتهای پیام/

محمدرضا جعفری معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با اشاره به ایجاد شور قرآنی در ماه مبارک رمضان، گفت: ما به منظور برگزاری محافل قرآنی و طرح تلاوت نور در روزهای اخیر 30 هزار جلد قرآن کریم به استان‌ها ارسال کردیم.

 

وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان فرصتی مناسب برای تشویق جوانان به فعالیت در عرصه‌های قرآنی است، افزود: همانطور که امام خمینی(ره) فرمودند ارزش رمضان به نزول قرآن است. نزول کتاب هدایت در ماه رحمت، برکت و مغفرت الهی، خود حاکی از جدا نشدن قرآن و رمضان از یکدیگر است، همانطور که در خود قرآن نیز به این موضوع اشاره شده است «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآن». 

 

جعفری با اشاره به متولیان مساجد باید فضای مساجد را به گونه‌­ای مهیا کنند که روز به روز و بیش از پیش شاهد گسترش انس با قرآن و اجرای برنامه­‌های قرآنی در مساجد باشیم، گفت:  ماه مبارک رمضان می­‌تواند نقطه شروع و اوج این حرکت عظیم قرآنی باشد چنانکه دیدار مقام معظم رهبری با قاریان و حافظان و فعالان قرآنی در روز اول ماه مبارک رمضان مؤید این نکته است؛ بر همین اساس ستاد عالی کانون­‌های فرهنگی هنری مساجد کشور تصمیم گرفت با اجرای طرح «ربیع‌القرآن» از فرصت عظیم ماه مبارک رمضان برای تببین اهمیت و گسترش فعالیت­‌ها و برنامه‌های قرآنی در مساجد استفاده کند.

 

وی از اجرای طرح ربیع‌القرآن در مساجد کشور خبر داد و افزود: این طرح بیست‌ونهم شعبان‌المبارک پس از نماز مغر و عشاء در مساجد کشور اجرایی می‌شود و به نوعی با اجرای آن به استقبال ماه مبارک رمضان می‌رویم.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد احیای سنت توجه ویژه به قرآن و قرآن­‌شناسی در ماه مبارک رمضان را از اهداف طرح ربیع‌القرآن عنوان کرد و گفت: ترغیب متولیان مسجدی به فراهم کردن زمینه اجرای برنامه‌­های قرآنی در طول ماه مبارک رمضان، ایجاد پیوند قرآنی بین مسجد، مردم، متولیان مساجد و نهادهای فرهنگی، قرآنی و اجرایی استان و همچنین شناسایی و تکریم فعالان قرآنی به منظور ترغیب برای حضور در برنامه‌های قرآنی مساجد از دیگر اهداف این طرح فراگیر است.

 

وی با اشاره به تکریم از فعالان قرآنی مساجد در طرح ربیع‌القرآن، گفت: در این طرح علاوه بر برنامه‌های مفرح قرآنی از اساتید و فعالان قرانی مساجد تجلیل به عمل می‌آید. همچنین هر مسجد متناسب با حضور نمازگزاران و جوانان مسجد مسابقه و برنامه‌هایی متنوع برگزار می‌کند.

دوشنبه, 25 ارديبهشت 1396 ساعت 13:51

استقبال از ماه رمضان با طرح ملی «ربیع‌القرآن»

نوشته شده توسط

محمدرضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار مسجد و کانون‌های مساجد خبرگزاری شبستان با اشاره به سخن امام باقر (ع) «لِکُلِّ شَیْ‌ءٍ رَبِیعٌ وَ رَبِیعُ الْقُرْآنِ شَهْرُ رَمَضَان؛ برای هر چیز، بهاری است و بهار قرآن، ماه رمضان است» (کافی، جلد 2، صفحه 630)، گفت: ارزش ماه مبارک رمضان در درجه نخست به دلیل نزول قرآن و وجود شب قدر است.

 وی افزود: خدای متعال با نزول قرآن بر بشریت، منت گذاشت و انسان را تکریم کرد، قرآن، نسخه شفادهنده، حیات‌بخش و کارآمدی است که بشریت را از ظلمت به نور، از سردرگمی و گمراهی به مسیر سعادت، از پوچی به معنا و از یأس و ناامیدی به امید و رضایت از خالق، هدایت و رهنمون می‌کند.

 معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، خاطرنشان کرد: در زمانه فعلی، انسان‌های مجذوب تفکر «اومانیست» به حقایق قرآن پی نبرده‌اند و از همه توان خود برای تحمیل تفکر غلط خود به بشریت استفاده می‌برند، بنابراین وظیفه خطیر و عظیم قرآن‌شناسان، قرآن‌پژوهان و معلمان قرآن این است که بتوانند قرآن به عنوان کتاب هدایت‌گر و وحیانی را برای نجات به بشریت معرفی کنند.

 ماه رمضان، بهترین فرصت برای قرآن‌شناسی، قرآن‌آموزی و تربیت قرآنی است

جعفری ادامه داد: یکی از بهترین زمان‌هایی که باید به دنبال قرآن‌شناسی باشیم و برای آن تلاش کنیم، ماه مبارک رمضان است، بنابراین  متولیان امور قرآنی باید در این ماه، سه مرحله قرآن‌شناسی، قرآن‌آموزی و تربیت قرآنی را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند.

 وی اضافه کرد: ماه مبارک رمضان، بهترین فرصت برای قرآن‌شناسی، قرآن‌آموزی و تربیت قرآنی است، از آن رو که کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، تجربه گران‌سنگ اجرای فراگیرترین، عظیم‌ترین و ماندگارترین طرح قرآنی کشور را دارند، انتظار می‌رود بتوانند با اجرای طرح ربیع‌القرآن برگ دیگری به کتاب افتخارات قرآنی نظام جمهوری اسلامی ایران اضافه کنند.

 معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، با بیان اینکه طرح ربیع‌القرآن با هدف استقبال از ماه مبارک رمضان و معرفی برنامه‌های قرآنی مساجد اجرا می‌شود، گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با هدف استقبال از ماه مبارک رمضان این طرح ملی را برای نخستین بار در 29 شعبان امسال بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء با همکاری برخی نهادهای فرهنگی در مساجد کشور اجرا می‌کنند.

 مهمترین اهداف اجرای طرح «ربیع‌القرآن»

جعفری ادامه داد: مهمترین اهداف اجرای طرح ربیع‌القرآن عبارتند از احیای سنت توجه ویژه به قرآن و قرآن‌شناسی در ماه مبارک رمضان، ترغیب متولیان مسجدی به فراهم‌کردن زمینه اجرای برنامه قرآنی در ماه مبارک رمضان و دیگر ایام سال، ایجاد پیمانی قرآنی میان مساجد، متولیان آن‌ها، مردم و نهادهای فرهنگی ـ قرآنی و اجرایی استان‌ها، ضرورت توجه به انس هرچه بیشتر عموم مردم با قرآن کریم و ارتقای معارف قرآنی، ارایه الگوی برنامه قرآنی برای مساجد، ترویج و توسعه فرهنگ فعالیت‌های قرآنی، بهره‌گیری مناسب و کافی از فضای قرآنی ماه مبارک رمضان در مساجد برای احیاء و تقویت برنامه‌های قرآنی، توجه بیش از پیش به برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های قرآنی در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، استفاده از ظرفیت‌های استانی در اجرای برنامه‌های مشترک قرآنی و شناسایی و تکریم فعالان قرآنی به منظور ترغیب برای حضور در برنامه‌های قرآنی مساجد.

 وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح ربیع‌القرآن نیازمند همکاری گسترده کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با ائمه جماعات، هیئت امناء و بخش‌های فرهنگی ـ قرآنی و اجرایی مساجد است.

 برنامه‌های پیشنهادی قرآنی برای اجرا در مساجد

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، افزود: پیشنهاد می‌شود این کانون‌ها برنامه‌هایی مانند حفظ موضوعی آیات قرآن کریم، سوره‌های خاص (مانند مُلک و واقعه) و جزء سی‌ام قرآن کریم، برپایی محافل انس با قرآن با حضور قاریان و حافظان ملی و استانی، جزءخوانی قرآن کریم، تجلیل و دیدار با چهره‌های قرآنی، برگزاری نشست‌های قرآنی، دیدار با خانواده‌های قرآنی، اجرای مسابقات قرآنی به صورت حضوری، پیامکی، مجازی، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های تصویری و همچنین همخوانی قرآن را در ماه مبارک رمضان در مساجد برگزار کنند.

 جعفری گفت: قرائت همزمان یک سوره در یک ساعت یا یک زمان مشخص از روز با تأکید بر قرائت سوره‌های مُلک و واقعه، تهیه و اهدای کارت خادم‌القرآنی برای علاقه‌مندان به ویژه کودکان و نوجوانان توسط ائمه جماعات، خوشنویسی آیات قرآن و اهدای آن‌ها به مردم، تجلیل از خانواده‌های قرآنی محله، برگزاری مسابقات نقاشی و آبرنگ‌ و نصب و برپایی نمایشگاه‌های تولیدات و دستاوردهای قرآنی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و سایر نهادهای قرآنی و برپایی فروشگاه کتب مذهبی و قرآنی و تهیه و توزیع نشریه قرآنی از دیگر برنامه‌های پیشنهادی برای اجرا توسط کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در ماه مبارک رمضان هستند.

محمدرضا جعفری، در نشست کارشناسان آموزش و پژوهش دبیرخانه‌های استانی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد که امروز (19 اردیبهشت‌ماه) در ساختمان این ستاد برگزار شد با تبریک اعیاد شعبانیه، گفت: نیمه شعبان، نقطه عطف تاریخ و موجب تحول و رشد بشریت است.

 

وی خاطرنشان کرد: در بحث انتظار باید دو مفهوم «حاضر بودن» و «ظهور» را در نظر گرفت زیرا امام زمان (عج) در جمع مومنان حاضر هستند و ما منتظر ظهور آن حضرت هستیم.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، ادامه داد: انسان در جهان امروز در جاهلیت مدرن به‌سر می‌برد زیرا پی به حقیقت ظهور نبرده و به حضور بسنده کرده است و این موضوع ریشه در کمبود معرفت انسان دارد.

 

جعفری گفت: ظهور با شعار محقق نمی‌شود بلکه نیازمند عمل، انتظار واقعی و درک و باور حضور است و ما اگر حضور را باور کنیم ظهور محقق‌شدنی است و چندان دور نیست.

 

وی اضافه کرد: فقدان عقلانیت و معنویت موجب بروز جامعیت مدرن است و تا این دو در زندگی بشریت حضور پیدا نکنند، هر روز شاهد گره‌های بیشتری در زندگی انسان‌ها خواهیم بود.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، خاطرنشان کرد: بحث ظهور و به تبع آن، درک نکردن مبدا و معاد حلقه مفقوده زندگی بشر است و تا انسان‌ها ظهور را باور و درک نکنند از جاهلیت مدرن رها نخواهند شد.

 

جعفری افزود: انسان‌ها باید با مراجعه به درون خود نحوه ارتباط‌شان با امام زمان را بررسی کنند، زیرا در غیر این صورت نمی‌توانند منتظر واقعی ایشان باشند.

 

وی در ادامه این پرسش را مطرح کرد که باید متوجه باشیم تا چه میزان ارتباطات اجتماعی، برخوردمان با واجبات و محرمات و همچنین رفتار ما با پدر، مادر، همسر و فرزندانمان بر اساس فلسفه انتظار و بحث ظهور است؟ چقدر منتظر واقعی هستیم؟ اگر منتظر هستیم چه کاری برای تحقق ظهور انجام می‌دهیم؟ و چقدر باور داریم که اعمال ما هر هفته به امام زمان (عج) عرضه می‌شود؟

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گفت: نیمه شعبان، نقطه شروعی در ارتباط ما با حضرت ولیعصر (عج) و تحول در نحوه و کیفیت توسل ما با اهل بیت (ع) است.

 

جعفری در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: مردم در ماه رمضان بیش از سایر ایام سال با مساجد در ارتباط هستند بنابراین متولیان مساجد باید برای استقبال و پذیرایی از مردم در ماه مهربانی خدا آماده شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: ارزش اصلی ماه رمضان به خاطر حضور قرآن و عظمت این ماه به دلیل وجود شب قدر است.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه عظمت ماه رمضان منهای قرآن و عترت زیر سوال می رود، اضافه کرد: متولیان مسجدی برای معرفی قرآن و عترت در ماه رمضان برنامه‌ریزی کنند زیرا این ماه بهترین و بی‌نظیرترین فرصت برای جذب مردم و ترویج آموزه‌های قرآن و عترت است. 

 

جعفری گفت: انجام کارهای عظیم برای قرآن و عترت، همت، اراده و تلاش می‌خواهد که ماه رمضان بهترین فرصت برای خدمت به این ثقلین است.

 

وی افزود: عده‌ای در سوریه از حریم اهل بیت (ع) دفاع می‌کنند و از ما در آینده خواهند پرسید که در فضای امنی که ما با جان خود ایجاد کردیم چه کاری برای گسترش قرآن و عترت انجام دادید؟

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، اضافه کرد: کانون‌های تخصصی قرآن اولویت اصلی فعالیت در زمینه قرآن هستند البته تصمیم‌گیری در این‌باره با کارشناسان آموزش و پژوهش است.

 

جعفری خاطرنشان کرد: هدف از اجرای طرح «ربیع‌الاقرآن» زمینه‌سازی برای بهره‌مندی بیشتر مردم به ویژه جوانان از قرآن در ماه رمضان و همچنین تشویق متولیان مسجدی برای طراحی و برگزاری برنامه‌های مطلوب قرآنی است و اجرای این طرح طی چند سال آینده و در تمام مساجد می‌تواند نقطه عطفی در فعالیت‌های قرآنی کشور باشد.

 

وی افزود: مسوئولان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مراسم جزءخوانی قرآن در مساجد را شناسایی کنند و برای ارتقای سطح و بیشتر توجه دادن مردم به آن‌ها، برنامه‌ریزی کنند زیرا در بیشتر مساجد کشور، مخاطبان اصلی این مراسم  میانسالان و کهنسالان هستند.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گفت: همچنین مسئولان این کانون‌ها برای حضور و مشارکت گسترده‌تر کودکان و نوجوانان در برنامه‌های مختلف به ویژه فعالیت‌های قرآنی برنامه‌ریزی کنند زیرا به دلیل تغییر سبک زندگی و ساعت خواب و بیداری افراد در ماه رمضان، گاهی توجه به این دو قشر در برنامه‌ها کمرنگ می‌شود.

 

جعفری با اشاره به سخن مقام معظم رهبری درباره اهمیت انتخابات، نیز اظهار کرد: انقلاب اسلامی، امانتی نزد ما است، بنابراین باید برای تمام عرصه‌های آن به ویژه انتخابات دقت و توجه داشت.

 

وی ادامه داد: نتیجه انتخابات و پیشرفت کشور، اندیشه انقلاب اسلامی، امام خمینی و مقام معظم رهبری، نیازمند بصیرت و حضور معنادار مردم است و در این میان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید برای افزایش بصیرت و برگزاری باشکوه انتخابات تلاش کنند.

 

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان

چهارشنبه, 30 فروردين 1396 ساعت 00:07

ترس از دشمن اول بدبختی

نوشته شده توسط

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان‌های نیروهای چهارگانه‌ی ارتش به مناسبت روز ارتش و نیروی زمینی با اشاره به نقش اقتدار، توانایی‌ها و انگیزه‌ی بالای ارتش در تأمین امنیت کشور، نیروهای نظامی را یکی از مؤلفه‌های تأمین امنیت برشمردند و با تأکید بر تأثیر عملکرد دستگاه‌های اقتصادی، علمی و تحقیقاتی، آموزشی و فرهنگی در جلوگیری از به نتیجه رسیدن اهداف دشمن، اولویت درجه یک کشور را مسائل اقتصادی دانستند و گفتند: اصلی‌ترین وظیفه‌ی مسئولان، پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌ویژه در بخش اشتغال و تولید و تلاش جدی برای حل مشکلات معیشتی مردم و همچنین ایستادگی در مقابل ابرقدرت‌ها و نترسیدن از تشر آن‌ها است.

 

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به انتخابات ۲۹ اردیبهشت، انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را نماد مردم‌سالاری اسلامی و مایه‌ی عزت و افتخار و قدرت و سربلندی دانستند و تأکید کردند: باید مردم، مسئولان و نامزدها، انتخابات را قدر بدانند و زمینه‌ی یک انتخابات پر شور و شوق و بانشاط، سالم، با امنیت و گسترده را فراهم کنند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با گرامیداشت روز ارتش و تجلیل از خانواده‌ها و همسران و فرزندان ارتشیان به‌عنوان هم‌سنگران و هم‌رزمان واقعی آن‌ها، تعیین روز ارتش به‌وسیله‌ی امام (رحمه‌الله) را یکی از بهترین و هوشمندانه‌ترین اقدامات امام راحل برشمردند و گفتند: این اقدام علاوه بر مستحکم کردن پایه‌های ارتش جمهوری اسلامی، موجب یأس و ناامیدی بسیاری از توطئه‌گران، در آن زمان شد.

 

ایشان با تأکید بر اینکه تعیین روز ارتش از جانب امام خمینی (رحمه‌الله) به معنای پذیرش هویت ارتش با همه‌ی مختصات و شرایط آن در ابتدای پیروزی انقلاب بود، افزودند: حفظ و تقویت ارتش، اعتقاد قلبی و عمیق امام (رحمه‌الله) بود و این تصمیم صحیح امام موجب شد ارتش در همه‌ی قضایای بعد از انقلاب، خوش بدرخشد.

 

رهبر انقلاب اسلامی، ایستادگی در مقابل توطئه‌های درونی را یکی از نمونه‌های کارنامه‌ی درخشان ارتش برشمردند و گفتند: نقش‌آفرینی ارتش در دوران دفاع مقدس و ارائه‌ی جلوه‌های عملی از سطوح بالای اخلاق و معنویت در کنار قدرت رزمی، یکی دیگر از افتخارات آن است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شهیدان صیاد شیرازی و بابایی و بسیاری از شهدای ارتش را الگوهای عملی اخلاق و معنویت خواندند و تأکید کردند: ارتش جمهوری اسلامی امروز یک نیروی فکری و معنوی و دارای انگیزه‌های پاک و مقدس است که این یکی از آثار مهم اقدام امام در تعیین این روز است و باید این ارزش‌ها قدر دانسته و تقویت شوند.

 

ایشان با تأکید بر لزوم افزایش آمادگی‌های روحی و معنوی ارتش، به نقش مهم نیروهای مسلح در تأمین امنیت اشاره کردند و افزودند: امنیت برای یک کشور بسیار مهم است و هرچه نیروهای مسلح مقتدرتر و پرانگیزه‌تر باشند، این اقتدار حتی اگر با تحرک نظامی هم همراه نباشد، زمینه‌ساز ایجاد امنیت خواهد بود.

 

فرمانده کل قوا، فرماندهان ارتش را به تربیت انسان‌هایی که بتوانند الگو باشند توصیه و خاطرنشان کردند: روزبه‌روز باید الگوهای اخلاقی همچون شهید صیاد و شهید بابایی در سازمان بزرگ و دارای شوکت ارتش افزایش یابد.

 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح از مهم‌ترین حصارهای تأمین امنیت برای مردم بشمار می‌روند، افزودند: علاوه بر نیروهای مسلح، مجموعه‌ها و دستگاه‌های اقتصادی، آموزشی، علمی و تحقیقاتی و فرهنگی نیز اگر در جهت مقابله با اهداف دشمن و به‌عنوان بخش‌های تکمیل‌کننده‌ی یکدیگر، عمل کنند، قطعاً هماهنگ با نیروهای مسلح، زمینه‌ساز حفظ و تقویت امنیت ملی و توسعه و پیشرفت کشور خواهند شد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از طراحی‌های اصلی دشمن را، استفاده از نقاط ضعف و مشکلات اقتصادی برای ضربه زدن به ملت ایران دانستند و خاطرنشان کردند: به همین علت در سال‌های اخیر شعارهای اقتصادی برگزیده و برجسته شدند.

 

ایشان تقویت بنیه‌ی اقتصادی کشور را حساس‌ترین و کلیدی‌ترین موضوع برشمردند و گفتند: بر همین اساس بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک مجموعه‌ی «کار و حرکت و اقدام» به‌ویژه بر موضوع اشتغال و تولید و همچنین مسائل معیشتی مردم و کارکنان دستگاه‌های مختلف از جمله نیروهای مسلح تأکید دارم.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تمرکز بدخواهان نظام اسلامی بر استفاده از نقاط ضعف اقتصادی به‌منظور ایجاد اخلال، خاطرنشان کردند: وقتی انگیزه و هدف دشمن مشخص است، قاعدتاً باید انگیزه‌ی مسئولان برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزایش یابد و من همه‌ی این مسائل را که دیدگاه کارشناسان زبده‌ی اقتصادی است، به‌طور مشروح و خصوصی برای مسئولان نیز بیان کرده‌ام.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: توقع من از مسئولان این است که وقتی انگیزه‌ی دشمن را برای استفاده از نقاط ضعف اقتصادی می‌بینند، درصدد برطرف کردن نقاط ضعف اقتصادی و بستن منافذ برآیند.

 

ایشان تأکید کردند: البته نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، نقاط قوت فراوانی دارند و علت سربلندی ملت در مقابل توطئه‌های گوناگون، از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون همین نقاط قوت عجیب است که از لحاظ کمیت و کیفیت، از نقاط ضعف بیشتر هستند.

 

رهبر انقلاب اسلامی یکی از این نقاط قوت برجسته را روحیه‌ی شجاعت و ایستادگی ملت ایران در برابر تشرها و اخم‌های ابرقدرت‌ها دانستند و افزودند: یکی از شگردهای قدرت‌های متجاوز، برای ترساندن ملت‌ها و دولت‌ها و وادار کردن آن‌ها به تأمین منافع نامشروع خود، تشر زدن و از خود بزرگنمایی نشان دادن است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: برای یک کشور بدترین حالت آن است که مسئولان آن کشور، از تشر دشمن بترسند زیرا این کار، در را برای ورود، تجاوز و تعرض او باز می‌کند.

 

ایشان خاطرنشان کردند: در اینکه امور کشور را باید با عقل و تدبیر و حکمت انجام داد، هیچ تردیدی وجود ندارد اما این تدبیر و حکمت باید همراه با شجاعت باشد.

 

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ترسیدن و دلهره از تشر دشمن و تحت تأثیر اخم قدرتمندان قرار گرفتن، اولِ بدبختی است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر کسی هم می‌خواهد بترسد، اشکالی ندارد اما از طرف ملت و به حساب مردم نترسد زیرا ملت ایران ایستاده است.

 

ایشان با اشاره به انواع توطئه‌ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، خاطرنشان کردند: اگر بنا بود جمهوری اسلامی و ملت ایران از قدرت‌ها بترسد و در مقابل آن‌ها عقب‌نشینی کند، اکنون دیگر هیچ اثر و نشانی از ایران و ایرانی باقی نمی‌ماند.

 

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: دشمن اعم از آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا، در مقابل نظامی که به مردم خود متصل است و مردم و ملت خود را دوست دارد و ملت نیز آن نظام را دوست دارند و در مقابل دشمن مقاوم هستند، هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه در دشمنی قدرت‌های زورگو به‌ویژه آمریکا، با ملت ایران هیچ تردیدی نیست افزودند: اینکه بگویند با فلان فرد موافق هستند و با او ملاحظه خواهند کرد، حرف نادرستی است زیرا دشمنی آنها از زمان امام (رحمه‌الله) و بعد از امام و در زمان دولت‌های گوناگون که با سلایق مختلف، بر سر کار بودند، همواره ادامه داشته است.

 

ایشان با تأکید بر اینکه باید اقتدار و ایستادگی ملت ایران و تأثیرناپذیری ملت از تشر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی ادامه پیدا کند، خاطرنشان کردند: بخش مهمی از ادامه‌ی ایستادگی و نهراسیدن از دشمن، به‌عهده‌ی نیروهای مسلح، و بخش عمده‌ی آن بر عهده‌ی اقتصادیون و مجموعه‌های فرهنگی، آموزشی، به‌خصوص متصدیان بخش‌های علمی و تحقیقاتی است.

 

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان با اشاره به انتخابات پیشِ رو، انتخابات را از افتخارات ملت ایران و مایه‌ی عزت، قدرت، روسفیدی و سربلندی ملت ایران در دنیا خواندند و افزودند: بدخواهان به‌دنبال نشان دادن اسلام و معنویت در نقطه‌ی مقابل مردم‌سالاری بودند اما جمهوری اسلامی با مردم‌سالاری اسلامی و انتخابات، غلط بودن این حرف را نشان داد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: همه‌ی ملت در انتخابات احساس می‌کنند که کلید کارهای کشور در دست خودشان است و آنان هستند که عناصر اصلی کشور را معین می‌کنند.

 

ایشان با تأکید بر اینکه همه‌ی مردم، نامزدها، دولت و دست‌اندرکاران باید قدر انتخابات را بدانند و آن را گرامی بدارند، افزودند: باید انتخاباتی گسترده، با شور و شوق و نشاط، سالم و همراه با امنیت برگزار شود و چنین انتخابات و ذخیره‌ای، به کشور مصونیت بسیاری خواهد داد.

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب وسوسه‌انگیز رسانه‌های دشمن و تلاش خصمانه‌ی آنان برای خراب کردن انتخابات، خاطرنشان کردند: ملت ایران با همین بیداری و هوشیاری که همواره نشان داده است، در مقابل این حرکت عمل خواهد کرد.

 

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، امیر سرلشکر صالحی فرمانده کل ارتش با تبریک اعیاد ماه رجب و گرامیداشت روز ارتش و نیروی زمینی، گفت: امروز ارتش مفتخر است که در همه‌ی عرصه‌های زمینی، دریایی، پدافندی و هوایی با اقتدار، اعتماد به نفس و توکل به خدا از مرزهای خاکی و اعتقادی انقلاب اسلامی دفاع می‌کند و فراتر از همه‌ی مؤلفه‌های آمادگی رزمی، به دریای بیکران انسان‌های مؤمن و متخصص خود می‌بالد.

سه شنبه, 22 فروردين 1396 ساعت 12:43

جشنواره‌‌های بدون آموزش، ابتر هستند

نوشته شده توسط

حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی

یکشنبه, 20 فروردين 1396 ساعت 14:43

خاطرات شهید صیاد شیرازی سینه به سینه نقل می‌شود

نوشته شده توسط

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بیانیه‌ای با گرامیداشت هجدهمین سالروز شهادت سپهبد شهید علی صیاد شیرازی، آن شهید ارجمند را الگویی راستین از بصیرت و انقلابی‌گری برای جامعه اسلامی دانست.

در این بیانیه آمده است: با گذشت ۱۸ سال از شهادت مظلومانه امیر سرافراز ارتش اسلام سپهبد علی صیاد شیرازی به دست مزدوران استکبار جهانی و منافقین کوردل، جغرافیای ایران اسلامی و جای‌جای مراکز و یگان‌های نیروهای مسلح که حضور پربرکت آن عزیز را تجربه کرده‌اند، خاطرات ماندگار و سازنده وی را یادآور می‌شود و همرزمان، شاگردان و رهروان آن فرمانده مخلص و شجاع خاطرات او‌ را به عنوان مالک اشتر زمان سینه به سینه نقل می‌کنند.‌

این بیانیه می‌افزاید: نقش‌آفرینی‌های بزرگ شهید صیاد شیرازی در طول دوران خدمت درخشان و موفق در نیروهای مسلح تا هنگام شهادت به ویژه تلاش‌های صادقانه در استحکام‌بخشی به نیروهای مسلح و تقویت وحدت، تعامل و هم‌افزایی بین سپاه و ارتش در دوران پر حماسه دفاع مقدس و پس از آن به‌مثابه نیروهای راهبردی و سپر امنیت کشور و مردم، برای مقابله با جبهه گسترده دشمن، همواره چراغ راه مجموعه‌های دفاعی و نظامی کشور قرار داشته و مورد تجلیل و تکریم قرار دارد.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: مقبولیت و محبوبیت ناشی از ولایت‌پذیری، اندیشه‌های عمیق و نافذ و رفتار توأم با اخلاص، بصیرت و محبت‌ورزی شهید علی صیاد شیرازی در مجموعه نیروهای مسلح که وی را یک شخصیت تأثیرگذار و تعیین‌کننده قرار داده بود از عوامل عصبانیت دشمنان انقلاب و نظام از این فرمانده دلاور و فهیم بود.‌

جایگاه و نقش‌پذیری‌های سرنوشت‌ساز و راهبردی صیاد شیرازی در پیش‌برندگی سیاست‌ها و برنامه‌های کلان نیروهای مسلح و موفقیت‌های وی که با مشارکت و حمایت آحاد فرماندهان و مجموعه‌های نظامی و انتظامی کشور همراه بود بر نظام سلطه، استکبار و ضدانقلاب غیرقابل تحمل شد و سرانجام جنایت تروریستی گروهک منفور منافقین در صبحگاه ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۷۸ وی را هدف قرار داد و به شهادت رساند.

در این بیانیه تصریح شده است: سالروز شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی فرصت یادآوری جنایات منافقین کوردل و بازخوانی جریان نفاق و مزدوری عوامل نفوذی و ستون پنجم دشمن در کشور است که در شرایط کنونی کشور نیز بسیار درس‌آموز بوده و بر این حقیقت تأکید دارد که جامعه اسلامی ما همواره نیازمند هوشمندی، فداکاری و مجاهدت سلحشورانه برابر دشمنان اسلام و ولایت است و بی‌تردید در این صحنه شهید صیاد شیرازی یک الگوی رهگشا به شمار می‌رود.

کارکنان ولایتمدار و متخصص وزارت دفاع ‌ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امیر سرافراز ارتش اسلام و همه شهدای سرافراز ایران اسلامی به سه وزیر شهید و یک هزار شهید وزارت دفاع، ‌بر لزوم اهتمام مجموعه سازمان‌های نظامی، دفاعی و امنیتی کشور به آموزه‌های مکتبی که ثمره آن تربیت فرماندهان مقتدر و خردمندی چون این شهید عزیز است، تاکید و اعلام می‌دا‌رد:  ملت ایران و نیروهای مسلح با تأسی به منویات و رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا امام خامنه‌ای عزیز (مد ظله العالی) با پاسداشت مقام شهید و شهادت، راه پرافتخار و نورانی شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی را تداوم بخشیده و با حضور به موقع و قاطعانه در صحنه‌های نیاز انقلاب و دفاع از دین، شرف، عزت ملی، استقلال و تمامیت ارضی کشور، همچنان جبهه دشمنان خبیث و خیره سر را در نیل به اهداف پلید ناکام و مأیوس خواهند ساخت.

صفحه1 از2
  • جدیدترین مطالب
  • مجموعه ها

آخرین جستار

رویدادهای مهم

نشریه کانون

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %