قرآن و  عترت

قرآن و عترت (19)

با همت شبکه قرآن و معارف سیما طرح قرآنی ۱۴۵۱ با محوریت سوره مبارکه «ملک» در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود.

 

 این طرح قرآنی با همت شبکه قرآن و با همکاری نهادهای قرآنی کشور از 10 سال پیش تاکنون در فضای رسانه ملی و در جهت غنی‌سازی اوقات فراغت خانواده‌ها در فصل تابستان اجرا شد و عنوان این طرح نیز بر اساس تعداد سال‌های نزول قرآن نامگذاری شد.

نخستین طرح ملی با نام 1441 آغاز و دهمین دوره آن نیز در سال 95 با نام 1450 با محوریت سوره حدید پایان یافت و امّا طرح 1451 درسال  96 با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان پیش از فصل تابستان پایان می‌یابد با محوریت دو سوره در ماه مبارک رمضان و ایام تابستان از 6 خردادماه تا اوایل شهریورماه جاری برگزار خواهد شد.

سوره‌ محوری ماه مبارک رمضان، سوره‌ 30 آیه‌ای «ملک» است که به جهت تعداد سوره‌ها با تعداد روزهای ماه مبارک انتخاب شده است. سوره محوری فصل تابستان نیز که از پس از عید فطر اجرا می‌شود، سوره مبارکه «واقعه» است؛ این سوره 96 آیه‌ای مطابق با سال 1396 و با محوریت «سبک زندگی قرآنی و اقتصاد» انتخاب شده است.

در ذیل میتوانید ملزومات مورد نیاز را دانلود نمائید:

محمد حسین عبداللهی مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی به خبرنگار خبرگزاری شبستان در مشهد گفت: ماه رمضان یک ماه خاص است که در آن برکات زیادی وجود دارد به گونه ای که حتی خواب فرد روزه دار هم عبادت است و یکی از بهترین و مهم ترین اعمال این ماه خواندن قرآن است که در احادیث و روایات بسیار بر آن تاکید شده است لذا باید در این زمینه تلاش بیشتری نماییم.

 

وی افزود: طرح ربیع القرآن در ماه مبارک رمضان در همه مساجد به ویژه مساجد دارای کانون فرهنگی هنری برگزار می شود و تلاوت قرآن، جزء خوانی، اجرای تواشیح، تشویق و معرفی روزه اولی ها، تکریم نخبگان علمی و چهره های موفق قرآنی، برگزاری سفره افطار ساده از جمله برنامه های این طرح است.

 

عبداللهی با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف طرح ربیع القرآن اعلام برنامه های مساجد در ماه مبارک رمضان توسط کانون های فرهگی هنری در شب ۲۹ شعبان است، اظهار داشت:نهادینه شدن فرهنگی قرآنی، بهره گیری مناسب و کافی از فضای قرآنی درماه مبارک رمضان، احیاء و تقویت برنامه های قرآنی، توجه بیش از پیش به برنامه ریزی و اجرای برنامه های قرآنی درکانون های فرهنگی هنری مساجد، ایجاد پیوند قرآنی بین مسجد، مردم و متولیان مساجد و نهاد های فرهنگی از دیگر اهداف اجرای طرح ربیع القرآن در مساجد خراسان رضوی است.

 

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی با اشاره به پیوند مستحکم قرآن و مسجد، آن را نشانه اهمیت تلاوت قرآن در مساجد دانست و افزود: باید از فرصت عظیم ماه مبارک رمضان برای تببین اهمیت و گسترش فعالیت ها و برنامه های قرآنی در مساجد استفاده کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه جامعه‌ ای که با قرآن مانوس است دچار خطا و اشتباه نمی‌شود، ادامه داد: واژه ربیع القرآن به معنای بهار قرآن است و‌ با توجه به اینکه در روایات از ماه مبارک رمضان با عنوان ربیع القرآن یاد شده است و تلاوت یک آیه از کلام الهی در این ایام ثوابی معادل ختم کل قرآن را دارد عنوان این طرح ربیع¬ القرآن نامگذاری شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از استان تهران؛ رمضان نهمین ماه قمری و ماه نزول قرآن است. در این ماه رمضان گناهان انسان بخشیده می شود و از این رو این ماه را ماه مبارک رمضان می نامند.

پیامبر اکرم در خصوص این ماه می فرمایند: «انما سمى الرمضان لانه يرمض الذنوب; ماه رمضان به اين نام خوانده شده است، زيرا گناهان را مى سوزاند.»

با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و تلاوت قرآن در این ماه از فضیلت بسیاری برخوردار است، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در جهت ایجاد سنت حسن انس با قرآن کریم، اجرای طرح ربیع القرآن را به دبیرخانه استان تهران ابلاغ کرد.

طرح ربیع القرآن در تاریخ 29 شعبان همزمان با نماز مغرب و عشاء توسط مدیران کانون‌ها و مامان جماعت مساجد قابل اجرا می باشد.

با اجرای طرح ربیع القرآن امامان جماعت و مدیران کانونهای فرهنگی هنری می توانند برنامه های قرآنی خود را که قرار است در طول ماه مبارک رمضان اجرا نمایند اعلام کرده و از نظرات اهالی مساجد برای بهبود برنامه های قرآنی استفاده نمایند.

طرح ربیع القرآن تنها در شب 29 شعبان برای اعلام برنامه های قرآنی مساجد می باشد که اهداف آن به قرار ذیل می باشد؛

 

هداف کلی ربیع القرآن:

-احیاء سنت توجه ویژه به قرآن شناسی در ماه مبارک رمضان

-ترغیب متولیان مسجدی به فراهم نمودن زمینه اجرای برنامه های قرآنی در طول ماه مبارک رمضان

-ایجاد پیوند قرآنی بین مسجد، مردم ،متولیان مساجد و نهادهای فرهنگی قرآنی و اجرایی استان

-ضرورت توجه به انس هرچه بیشتر عموم مردم با قرآن کریم و ارتقاء معارف قرآنی

-ارائه الگوی برنامه قرآنی برای مساجد

-ترویج فرهنگ فعالیت های قرآنی

 

اهداف جزئی طرح ربیع القرآن

- بهره گیری مناسب و کافی از فضای قرآنی ماه مبارک رمضان در مساجد برای احیاء و تقویت برنامه‌های قرآنی

-  توجه بیش از پیش به برنامه ریزی و اجرای برنامه های قرآنی در کانونهای مساجد

- استفاده از ظرفیت های استانی در اجرای برنامه مشترک قرآنی

-  شناسایی و تکریم فعالان قرآنی جهت ترغیب برای حضور در برنامه های قرآنی مساجد

اهداف رفتاری طرح ربیع القرآن 

- برگزاری برنامه‌ای مناسب شأن قرآنی در مساجد همزمان با شروع ایام ماه مبارک رمضان

- برگزاری محفل قرآنی در استان‌ها به تأسی از دیدار مقام معظم رهبری مدظله العالی در روز اول ماه مبارک رمضان هر سال با قاریان، حافظان و فعالان قرآنی

- برگزاری جلسات تلاوت قرآن در مساجد (تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی)

- استقبال مردم از برنامه‌ها و فعالیتهای قرآنی مساجد

 

برنامه های پیشنهادی مراسم مردمی ربیع القرآن که 29 شعبان بعداز نماز مغرب و عشا با دعوت از اهالی محله در مساجد برگزار خواهد شد عبارتند از :

1-سخنرانی و بیان اهمیت قرآن و جایگاه مساجد و اعلام برنامه های قرآنی به مدعوین

2-اجرای تلاوت قرآن با حضور قاری و حافظ قرآن

3-جز خوانی قرآن قبل یا بعداز نماز مغرب و عشا

4-تواشیح

5-تکریم نخبگان علمی ،چهره های موفق قرآنی،هنرمندان و شاعران قرآنی محله

6-دعوت از روزه اولی ها و تشویق و تکریم آنها

7-برگزاری مسابقات قرآنی

8-قرعه کشی عمومی

9-سفره کریمانه

این برنامه به همت فعالان قرآنی هر ساله در 29شعبان بعداز نماز مغرب و عشا در مساجد برگزار خواهد شد تا به عنوان سنت حسنه استقبال از ماه مبارک رمضان جایگاه خود را در مساجد استان تهران و سراسر کشور حفظ کند.

طیب صفری مسئول دبیرخانه کانون های مساجد استان کرمانشاه، به خبرنگار خبرگزاری شبستان گفت: طرح ربیع القرآن روز جمعه(5 خرداد) مصادف با آخرین روز از شعبان المعظم بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء با شکوه هر چه تمام تر در مشاجد شهری و روستایی سراسر استان کرمانشاه برگزار شد.

 

وی با اشاره به اجرای این طرح ارزشمند قرآنی با محوریت کانون های مساجد، افزود: مراسم استقبال از ماه مبارک رمضان همراه با اجرای ویژه برنامه های قرآنی  از قبیل جلسات آموزش قرآن، محافل انس و تفسیر، تکریم خادمین و چهره های قرآنی و جشن تکلیف روزه اولی ها در مساجد استان برپا شد.

 

صفری، از اجرای این طرح در اکثر کانون های مساجد شهری و روستایی استان خبر داد و اظهار کرد: در همین راستا با حمایت دبیرخانه کانون های مساجد استان کرمانشاه و هماهنگی واحد آموزش و پژوهش برنامه های شاخص و ممتاز قرآنی طرح ربیع القرآن در کانون های شهر کرمانشاه، شهرستان های تابعه و مناطق روستایی برنامه ریزی و اجرا شد.

 

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد استان کرمانشاه، کانون های امیرالمومنین(ع) دولت آباد، کوثر النبی(ص) روستای چشمه سفید، منجی موعود(عج) روستای سیاه بید سفلی، جامع روانسر، موعود(عج) شهرک کیهانشهر، رهروان قرآن کهریز، نورالحسین(ع) شاطرآباد، ولی عصر(عج) گودین، مرصاد دالاهو، قمر بنی هاشم(ع) سنقر، قدوس ثلاث باباجانی و شهید نظامعلی بیرامی کرمانشاه در شمار مساجد شاخص مجری طرح ربیع القران قرار داشتند.

محمدرضا جعفری، معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در مورد برنامه‌های قرآنی ماه مبارک رمضان در مساجد، ‌گفت: امسال با یک طرح ویژه با عنوان طرح ملی «ربیع‌القرآن» به استقبال ماه مبارک رمضان می‌رویم.

 

وی با اشاره به اینکه این طرح امسال برای اولین بار اجرا می‌شود، افزود: ربیع‌القرآن از شب ۲۹ ماه شعبان‌المعظم و بعد از نماز مغرب و عشاء در مساجد شروع می‌شود. این طرح با اعلام برنامه‌های قرآنی مساجد در طول ماه مبارک رمضان از سوی متولیان مساجد آغاز می‌شود.

 

جعفری تصریح کرد: با توجه به اینکه اغلب مخاطبان نوجوانان و جوانان هستند،‌ لذا در این طرح موضوع اصلی و بحث‌ها حول محور قرآن‌شناسی است، ‌ضمن اینکه روزه اولی‌ها نیز در این مراسم تکریم خواهند شد.‌ یعنی افرادی که برای اولین بار مکلف به روزه گرفتن می‌شوند، تجلیل خواهند شد.

 

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد در ادامه در مورد اهداف این طرح نیز بیان کرد: ایجاد و معرفی الگو در تمامی مساجد در بحث برنامه‌های قرآنی در ماه مبارک رمضان از جمله اهداف این مسابقات است. همچنین فراهم شدن زمینه قرآن شناسی برای عموم مخاطبان جوان و نوجوان از دیگر اهداف است. 

 

وی خاطرنشان کرد: در اصل مکلف شدن امنا مساجد به تدوین و اجرای برنامه‌‌های قرآنی هدفمند، منسجم و البته اثربخش در طول ماه مبارک رمضان از دیگر اهداف این طرح است. 

 

جعفری با تأکید بر اینکه این برنامه امسال برای اولین بار اجرا می‌شود،‌ عنوان کرد: برنامه ما این است که طی ۱۰ سال در تمامی مساجد کشور این کار را انجام دهیم و فرهنگ سازی مربوط به آن انجام گیرد،‌با توجه به اینکه امسال سال اول اجرای این طرح است طبیعتاً در مساجدی که کانون فرهنگی ـ هنری داشته باشند اجرا می‌شود.

 

وی در پایان بیان کرد: تمامی برنامه‌های قرآنی که قرار است در ماه مبارک رمضان در کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد اجرا شود، ‌در این طرح تجمیع شده است،‌ به عنوان مثال در طرح ۱۴۵۱ حدود ۲۰۰۰ کلاس برگزار می‌شود که در قالب این طرح خواهد بود. 

 بر اساس اعلام دفتر قرآن و عترت مشخصات منتخبین طرح قرآنی "1450" که در کلاس های حضوری کانون های فرهنگی هنری مساجد شرکت کرده اند به شرح ذیل اعلام می گردد.

منتخبین تا 30 فروردین سال 1396 فرصت دارند مدارک زیر را ارسال نمایند.

مدارک مورد نیاز :1-  کپی کارت ملی  2- کپی دفترچه حساب تجارت به نام خود شخص منتخب

طریق ارسال مدارک :  1- پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

2- تلگرام @h1450

3- آدرس تهران خیابان شهید بهشتی بعد از تقاطع شهید مدرس پلاک 263 طبقه 5 دفتر قرآن و عترت ستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشورمنتخبین کلاس های حضوری طرح قرآنی "1450" کانون های  فرهنگی هنری مساجد

ردیف

نام

نام خانوادگی

نام پدر

استان

1

اکرم

 قربانی

علی

خراسان رضوی

2

زرافشان

 نصیری

قربان

 

3

فاطمه

بيناباجي

مهدي

خراسان جنوبی

4

مریم

 فاتحی

ابراهیم

اصفهان

5

وحدت

فرجی

نادر

اردبیل

6

مهدی

 صادقی

*****

آذبایجان شرقی

7

حسین

ماشااللهی

یدالله

قم

8

میثم

 موسوی

حجتعلی

آذبایجان شرقی

9

مرتضی

محمودی

نجف

قم

10

سعده

 ستاوی

عبدالرضا

خوزستان

11

محمود 

خسروی

محمدرحیم

سیستان وبلوچستان

12

آرش

 زارعی

بولود

آذبایجان شرقی

13

حسین

دهقانی درح

ابراهیم

خراسان جنوبی

14

ناهید

 غلامپور

غلامعلی

خراسان رضوی

15

مرتضی

حارث آبادی

بهرام

سیستان وبلوچستان

16

حسین

حسینی

علی

سیستان وبلوچستان

17

محمدحسین

 فرقانی

حسن

اصفهان

18

لعیا 

   انصاری

عبدالله

تهران

19

معصومه

 عبدالمحمد پور

بهلول

آذبایجان شرقی

20

سهیلا

 الهی نژاد

نصراله

اصفهان

21

فاطمه

   یزدان پرست

اقاگل

تهران

22

حسین

 قائد ناظری

مسلم

خوزستان

23

سعید 

    یارمحمدی

محمد

تهران

24

سهیل

 احمدی

ابوالفضل

 

25

اعظم

بیگی

 

خراسان رضوی

26

رضا

گرمیدری

ابوالفضل

خراسان جنوبی

27

فاطمه

زندی

درویش مراد

قزوین

28

محمدرضا

بختیاری عباس آبادی

علی اصغر

سیستان وبلوچستان

29

فرشته

محمدی

اردشیر

بوشهر

30

مهرانگیز

  دعوتی

سیداحمد

تهران

31

زهره

بازی

محمدعلی

سیستان وبلوچستان

32

سحر

     محمدی

بهروز

تهران

33

ابوالفضل

 داستانپور

رضا

اصفهان

34

سیده زهرا

 بهرامیان

ابوالقاسم

خراسان رضوی

35

مریم

 جلیل زاده

محمد علی

آذبایجان شرقی

36

سلمان

جنگی زهی

دادمحمد

سیستان وبلوچستان

37

زهرا

صادق زاده

سیف اله

آذربایجانغربی

38

حسن

ریحانی

حسین

سیستان وبلوچستان

39

احسان

 گرامی

 

خراسان رضوی

40

معصومه

صفری

نیارقلی

اردبیل

41

علی

 ابراهیمی

غضنفر

اصفهان

42

غلامحسین

کاظمی

اسماعیل

خراسان جنوبی

43

ملیسا

 علیوردی

یوسف

تهران

44

حمیده

ملک محمدی

حبیب الله

چهارمحال وبختیاری

45

امیرحسین

رحیمی

پرویز

آذربایجانغربی

46

فرحناز

سرحدی

حسین

سیستان وبلوچستان

47

ملیکا

 برزگر گنجی

مهدی

 

48

محبوبه

    بام نشین

نورا

تهران

49

رضوان

 حاجیان

محمدعلی

اصفهان

50

محمد

 سرشار

عباس

 

51

کوثر

شکری

عبدالله

ایلام

52

اکرم

حقیقی

علی اصغر

خراسان رضوی

53

ماندگار

درگل

محمد

خراسان رضوی

54

محدثه

 صالحیان   

علی اصغر

خراسان رضوی

55

امیرمحمد

دوستی

محمود

قم

56

امیرحسین

موجودی

نعمت الله

اصفهان

57

محدثه

دهقانی

ابوالقاسم

اصفهان

58

مژگان

کاویانی

عبدالعلی

اصفهان

59

آسیه

 معتمدی

عباسعلی

اصفهان

60

محمدرضا

ظفرپور

ایرج

بوشهر

61

محمدکاظم

 عرب صالحی

احمد

اصفهان

62

محمدرضا

 شهبازي

عليرضا

آذبایجان شرقی

63

نرگس

عرب مختاری

اسماعیل

اصفهان

64

صدیقه

بهرامی

حسین

خراسان رضوی

65

امیرحسین

 انوری قلعه

محمدحسن

آذبایجان شرقی

66

علی

نوری نژاد

بهمن

خوزستان

67

فاطمه

یعقوبیان

حجت

خراسان رضوی

68

حسن

قیومی

محمد

خراسان رضوی

69

 زهره

   خلج

حمزه علی

تهران

70

زمان الدین

ازبک

نماز

خراسان جنوبی

71

مسعود

علیزاده میر آبادی

علی اصغر

سیستان وبلوچستان

72

معصومه

ربیعی

حسینعلی

اصفهان

73

مهدی

 نیکبخت

فرج اله

اصفهان

74

 

زهرا        کلاته عربی

غلامرضا

تهران

75

مرضیه

عرب جعفری

حسین

اصفهان

76

پروین

برک فروشان

علی

خراسان جنوبی

77

فاطمه

خسروی

محمدحسین

خراسان جنوبی

78

زهره

 حاجیان

حسین

اصفهان

79

مرتضی

قضائی

حسن

آذبایجان شرقی

80

خدیجه

یوسف زاده

فرمان

آذبایجان شرقی

81

سودابه

 اکبری

محمدباقر

اصفهان

82

وجیهه

اشتاد

محمدرضا

اصفهان

83

حدیثه

زنگویی

حمیدرضا

خراسان رضوی

84

فاطمه

 مرآت

فیروز

آذبایجان شرقی

85

بهناز

     ایمانی

اقبال

تهران

86

حجت اله

ایمانی

محرمعلی

زنجان

87

ثنا

جهانی

مجتبی

اردبیل

88

حسین

معاصری

حبیب

زنجان

89

حسین

عزتی

 

قم

90

مبینا

آرامی

حسین

سیستان وبلوچستان

91

اسماعیل

یارمحمدی

ابراهیم

سیستان وبلوچستان

92

زهرا

اروجی

جانعلی

قزوین

93

محمد

 سعادت

رضا

اصفهان

94

عمران

سعیدزاده

عبدالله

سیستان وبلوچستان

95

باقری

زهرا

 

چهارمحال و بختیاری

96

لیلا

جمشیدیان

عبدالکریم

اصفهان

97

فاطمه

بخیتاری

علی اوسط

قزوین

98

مریم

رشیدی

نجف

آذربایجانغربی

99

سیدعلی

 مرتضوی

سیدداود

آذبایجان شرقی

100

بتول

 رستمیان

حیدر

آذبایجان شرقی

101

محمدعلی

  صفری

محمد

تهران

102

صمد

سلطانی

اصلان

آذربایجانغربی

103

عبدالرضا

کاشفیان

حسین

اصفهان

104

فاطمه

امینی

محمد

آذربایجانغربی

105

ساجده

آقارضایی

منصور

کرمان

106

حامد

 رضایی

منوچهر

خوزستان

107

مهدی

علیزاده

صفر

خراسان جنوبی

108

مهدی

عظیمی

مصیب

چهارمحال وبختیاری

109

ولی

 سلطانی

دور علی

آذبایجان شرقی

110

تمنا

سنجری

حاصل

سیستان وبلوچستان

111

مهناز

       فریدونی

محمد

تهران

112

بهمن

حسین بر

محمدکریم

سیستان وبلوچستان

113

عباس

خسروی

محمد

خراسان جنوبی

114

صغرا

نوری

وهاب

آذربایجانغربی

115

شهلا

امیری

بیوک آقا

آذبایجان شرقی

116

مطهره

  عواطفی

رضا

تهران

117

ایناز

مروی

محمود

خراسان رضوی

118

معصومه

 نوروزی

غیبعلی

آذبایجان شرقی

119

علی

بختیاری

پیام

بوشهر

120

سعید

 خلیلی

فالح

خوزستان

121

راضیه

 مرادی

عباس

آذبایجان شرقی

122

راضیه

 فروتن

جبرئیل

آذبایجان شرقی

123

فاطمه

 شریفی

محرم

خوزستان

124

عباس

سرحدی مرادی

مهردل

سیستان وبلوچستان

125

ثریا

محمدی

سهرابعلی

زنجان

126

احسان

وحیدی

رستم

سیستان وبلوچستان

127

شبنم

ولی زاد الوار

شاهپور

ایلام

128

فاطمه

قائم آبادیان

محمد

کرمان

 

مهمترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سه عامل رهبری، امت و ایدئولوژی بود. رهبری این انقلاب با بزرگمردی از صالحان بود که خود پرورش یافته مکتب قرآن و سرآمد فقه و عرفان بود. هم فرزند شهید بود و هم پدر شهید. امام بزرگواری که با اتکای به قرآن، زمامداران فاسد جهان را به چالش کشید و رسوا ساخت. امام بزرگواری که با بصیرت قرآنی در حقیقت معادلات سیاسی جهان را در دوران ما بر هم زد. امام، سیاستمدار بود، اما سیاست‌باز نبود. امام، عارف بود، اما عرفان او در چهارچوب شریعت مقدس اسلام بود. 

سلیمی تصریح کرد: هر کدام از این ویژگی‌ها یک شخصیت منحصر به فرد تاریخی را می‌سازد. امام عزیز و بزرگواری که شیوه مبارزه او استثنایی بود. دقیقا در آن زمانی که در جبهه استبداد داخلی مبارزه می‌کرد، با استعمار خارجی نیز می‌جنگید و عجیب است که در بحبوحه گرفتاری‌های انقلاب با صدور نامه‌ای که مسئولیت ابلاغ آن را به یک عالم بزرگ و مفسر قرآنی واگذار کرد، به رئیس اردوگاه الحاد اعلام کرد، مشکل شما مشکل مبارزه بیهوده با خدا و مقدسات و معنویات است و به گورباچف فرمود صدای شکسته شدن استخوان‌های کمونیسم به گوش می‌رسد و از این پس باید مارکسیسم را در موزه تاریخ سیاسی جهان جست‌وجو کرد.

پیشکسوت قرآنی کشور بیان کرد: این ویژگی‌ها فقط از یک رهبر و امامی به دست می‌آید که پیرو قرآن کریم است. امام(ره) قرآنی می‌اندیشید، قرآنی سخن می‌گفت و قرآنی عمل می‌کرد. سلام و درود خدا بر آن رهبری بزرگواری که با قرآن به صحنه انقلاب آمد و قرآن را از کنج انزوا به صحنه جامعه آورد.

وی ادامه داد: دومین عامل پیروزی این انقلاب، مردم عزیز و فداکار و ولایتمدار بودند. ملتی که همه هستی خود را از رهگذر بیعت با این امام قرآنی تقدیم انقلاب اسلامی کردند. بیش از ۲۲۰ هزار شهید، ۵۰۰ هزار جانباز و چهل و هشت هزار نفر از فرزندان ایشان به عنوان آزادگان سرافراز، تقدیم انقلاب اسلامی شدند. گرامی می‌دارم یاد و خاطره همکار دلیر شجاع آذری غیور خود مرحوم شهید سرلشگر خلبان «حسین لشکری» که بیش از ۱۸ سال از عمر خود را در اردوگاه‌های اسارت بغداد سپری کرد و در همان سال‌ها حافظ کل قرآن کریم شد.

سلیمی گفت: ما وام‌دار شهدا و آزادگان و ایثارگران هستیم. ما وام‌دار آن مادر شجاع شهیدی هستیم که در ستاد تفحص شهدا می‌فرمود: «شاکر خداوندی هستم که در آن روزی که تنها فرزند من ابوالفضل را به من داد، سه کیلو و سیصد گرم وزن داشت و امروز هم که تیم تفحص بقایای استخوان‌های او را به من می‌دهد، سه کیلو و سیصد گرم وزن دارد».

وی افزود: سومین عامل پیروزی انقلاب ما ایدئولوژی، اعتقاد و هویت دینی مردم بود که متکی بر اسلام عزیز بود، اسلامی که مبتنی بر دو رکن رکین قرآن و ولایت است. آنان که بوی عترت و قرآن نمی‌دهند/ آسوده در این زمین جان نمی‌دهند/ آنان که دل به باور قرآن نداده‌اند/ افتاده‌اند اگرچه به پا ایستاده‌اند. رکن سوم پیروزی این انقلاب، قرآن عزیز بود و نکته بسیار مهم در اینجا این است که رمز بقا و عامل استمرار انقلاب اسلامی نیز تمسک به همین سه عامل است یعنی رهبری، ملت و قرآن.          

پیشکسوت قرآنی کشور تصریح کرد: امروز بحمدالله سکانداری این انقلاب با عظمت به دست باکفایت سیدی از اولاد حضرت زهرا(س)، بزرگ پرچم‌دار قرآن رهبر معظم انقلاب اسلامی است که البته در این رابطه، ضرورت گسترش فعالیت‌های قرآنی و به ویژه تربیت بیش از ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآن از مطالبات ایشان به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه مردم با صلابت‌تر از گذشته و مستحکم و استوار در راه و صحنه انقلاب اسلامی حضور دارند، اظهار کرد: رکن سوم، قرآن است و با توجه به اینکه امروز، ۱۵ بهمن‌ماه در تقویم ستاد دهه فجر روز «قرآن؛ ‌حاکمیت ارزش‌ها و انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج)» نامگذاری شده است و از آنجا که این رکن یعنی قرآنی یک رسالت جهانی دارد، برای همه اقشار جامعه نیز پیام دارد.

سلیمی ادامه داد: به اعتقاد ما اولین پیام قرآن برای خود جامعه قرآنی است که آن عبارت از خشیت الهی، پاکی، اخلاص، وحدت، ایثار، همدلی، عمل به قرآن، حفظ کرامت و جایگاه قرآنیان و از همه مهمتر، حفظ حرمت و آبروی قرآن در اجتماع است. یعنی عملکرد ما جامعه قرآنی در هر سطحی نباید خدای ناکرده موجب بدبینی مردم شود. پیام قرآن به تک تک افراد ملت بزرگ ما و همچنین، مسئولان نظام نیز عبارت از عدالت، صداقت، استقامت، احسان و نیکوکاری، اخلاق، علم، معرفت، مهرورزی، جوانمردی، ایثار و نهایتا برنامه‌ریزی به منظور تحقق سبک زندگی قرآنی است. 

پیشکسوت قرآنی کشور افزود: پیام قرآن به حوزه‌های علمیه و روحانیت متعهد، همچنین به رسانه ملی و آموزش و پرورش عبارت از برنامه‌ریزی دقیق به منظور ارتقاء مستمر معرفت قرآنی مردم است، زیرا مردم باید پیام قرآن را دریافت و روح و نور قرآن در زندگی آنان متجلی شود. باید طوری عمل کنند که سبک زندگی مردم به سمت سبک زندگی قرآنی باشد. برای تحقق این اهداف، حمایت بیشتر دولت خدمتگزار و مجلس محترم از فعالیت‌های قرآنی به‌ویژه در زمینه بودجه که در سال‌های اخیر با فراز و نشیب‌های غیر قابل قبول مواجه بوده، ضروری می‌باشد. 

سلیمی اظهار کرد: از یاد نبریم که موفقیت دولت، مجلس، رسانه، حوزه‌ها و جامعه قرآنی در نشر فرهنگ قرآنی پس از لطف خدا، نیازمند مشارکت و حمایت و پشتیبانی همه‌جانبه مردم از این حرکت الهی است تا در قالب حمایت‌های مردمی بتوانند به حرکت مؤثر خود ادامه دهند. در این راستا انجمن خیّرین قرآنی در سراسر کشور و همچنین، ادارات اوقاف، مساجد و مؤسسات قرآنی آماده استقبال از کمک‌ها و مشارکت‌های مردمی هستند. 

پیشکسوت قرآنی کشور در پایان بیان کرد: بدون قرآن، تحقق هیچ عزتی در این انقلاب قابل تصور نخواهد بود و با قرآن آینده و راه ما روشن است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. از خداوند بزرگ عاجزانه مسئلت می‌کنیم تا به تأسی از امام عزیز قرآنی و شهدای قرآنی، به ما توفیق آن مرحمت کند تا قرآنی بیندیشیم، قرآنی سخن بگوئیم و قرآنی عمل کنیم تا خداوند بزرگ ما را با قرآن زنده بدارد با قرآن بمیراند و با قرآن محشور کند.

 

آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی در مراسم رونمایی از کتب فاخر قرآنی کودکان و نوجوانان

از طریق لینک های ذیل می توانید فایل های مورد نیاز را دانلود نمائید:

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد

ایجاد حاکمیت فضای فرهنگی قرآن در ذهن جامعه‌

قرآن بیانگر همه چیز است

آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه1 از2
  • جدیدترین مطالب
  • مجموعه ها

آخرین جستار

رویدادهای مهم

نشریه کانون

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %